Více

    Sledujte nás na Instagrame

    Analytici varujú módne značky pred tým, že do roku 2030 budú musieť zásadne zmeniť svoje návyky. V súčasnosti totiž nestíhajú splniť ciele regulácií týkajúcich sa materiálov s nízkym dopadom na životné prostredie. Ak do svojich kolekcií nezapojú napríklad viac regeneratívnej bavlny alebo recyklovaného polyesteru, začnú čeliť vysokým pokutám. Stratiť môžu aj prístup na niektoré trhy.

    Hoci je udržateľnosť čoraz silnejšie buzzword módneho sveta, niektoré návyky značiek sa naďalej nemenia. Jedným z nich sú napríklad nedostatočné zásoby materiálov s nízkym dopadom na životné prostredie. Spoločnosti totiž naďalej nakupujú skôr lacnejšie suroviny, ktoré sú ale pre prírodu oveľa nebezpečnejšie. Na rozdiel poukázali reporty analytických firiem BCG, Textile Exchange a Quantis.

    Ich výsledky ukázali, že módne firmy budú musieť nedostatočné zásoby napraviť do roku 2030. Vtedy totiž začnú platiť po celom svete rôzne regulácie spojené s udržateľnými materiálmi a záväzkami k dekarbonizácii. V súčasnosti však módny priemysel čelí nedostatku vo výške 133 miliónov ton udržateľného materiálu. Znamená to, že značky budú musieť oveľa viac investovať napríklad do regeneratívnej bavlny alebo recyklovaného polyesteru.

    Do roku 2027 má potom presne po celom svete začať platiť na 35 rôznych zákonov spojených s udržateľnosťou. Ovplyvňovať majú napríklad to, ako bude oblečenie produkované, navrhnuté, propagované, ale tiež likvidované. V prípade, že značky regulácie nedodržia, budú musieť platiť vysoké pokuty. Niektoré štáty im ale tiež môžu zakázať vstup na svoj trh. Zároveň by tým módne spoločnosti mohli riskovať značné poškodenie svojej povesti.

    Problém spočíva v záväzku firiem. S udržateľnými investíciami sa spájajú aj vysoké riziká

    Dopyt po udržateľných materiáloch zo strany zákazníkov pritom podľa analýz firiem Textile Exchange a BCG problém nie je. Orech je skôr záväzok samotných spoločností. Do zmeny svojho systému by totiž predovšetkým zo začiatku museli investovať nemalé financie. Súčasný trh je však orientovaný na krátkodobé ciele, rýchly predaj a lacné materiály. Zmena smerom k inej organizačnej štruktúre so sebou navyše nesie značné riziká.

    Preto sa tiež veľké množstvo značiek naďalej orientuje na syntetické materiály, vyrábané za pomoci fosílnych palív. Napríklad platforma Vinted, predávajúca použité oblečenie, sa ale snaží reflektovať túžbu po udržateľnej móde. V súčasnosti totiž uvažuje o tom, že by začala predávať svoje akcie v hodnote viac než 200 miliónov eur, teda takmer päť miliárd korún. Litovský startup o tejto možnosti v súčasnosti komunikuje s firmou Morgan Stanley.

    Zdroje: Business of Fashion, Financial Times, CBC, Instagram, YouTube

    Módny svet nestíha. Hrozí mu zásadný nedostatok udržateľných materiálov

    Pripravte sa na nezabudnuteľnú dovolenku. Zložte hlavu v luxusnom tree house

    Jedným z najneobvyklejších spôsobov, ako si vychutnať vytúženú dovolenku, sú luxusné hotely ukotvené v korunách stromov. Takzvané tree house vám totiž umožnia plne splynúť s okolitou prírodou. Vychutnať si tak naplno môžete nielen pohodlie a odpočinok, ale aj nenahraditeľný pokoj.

    Dokonalé telo, zmyselný výraz a nezameniteľná aura. Zoznámte sa s múzami známych dizajnérov

    Predstavte si svet módy ako scénu, kde sa stretáva umenie, elegancia a individualita. Za každým módnym géniom stojí tajomná sila, ktorá im prepožičiava víziu a kreativitu, s názvom múza. Dokonalé telo a zmyselný výraz sú potom len začiatkom. Za nezameniteľnou módnou kreáciou totiž stojí oslnivá aura inšpirácie.

    Nákupný zoznam na apríl: Pôsobivý účes získate vďaka Djerf Avenue. O šťavnaté pery sa postará rúž YSL Beauty

    Značky a známe osobnosti zo sveta módy a krásy nezaháľali ani tentoraz. Náš nákupný zoznam na nový mesiac sa tak opäť plní. Predné priečky nášho wishlistu zaplnili nová vlasová rada podnikateľky Matildy Djerf alebo spodná bielizeň speváčky Rihanny. Jej nákupom si tak môžeme skrátiť čakanie na jej zatiaľ bájny nový album.

    Veľa zábavy za málo peňazí. Parádne pánske tenisky nemusia stáť desaťtisíce korún

    Slnečné jarné dni si žiadajú nové pánske tenisky. To však neznamená, že nevyhnutne zaťažia váš rozpočet. Existujú totiž trendy sneakers, disponujúce rovnakým efektom, ako keď obujete dizajnérske topánky za desaťtisíce korún. Do mestskej módy novo spadajú tenisky Salomon a zotrvávajú v nej modely Adidas Samba alebo Campus. Nad vecou zostanete aj so značkou Axel Arigato.