Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Predstava jednoduchého života tradičnej manželky zaujala sociálne siete. TikTok sa zaplnil videami žien v domácnosti, ktoré sa bez námahy starajú o deti a pre svojich pracujúcich manželov varia vynaliezavé recepty. Trend Tradwife však nie je len o estetických videách s domácimi koláčmi alebo ručne vyrábaným maslom. Oživuje problematický koncept, že žena patrí iba do domácnosti.

  Myšlienka žien v domácnosti opäť získava na popularite

  Populárny termín Tradwife, čiže tradičná manželka, označuje ženy, ktoré v manželskom zväzku vyznávajú „tradičné“ rodové úlohy. Ich život sa tak točí okolo povinností v domácnosti a starostlivosti o manžela alebo deti.

  Pečenie koláčov, varenie päťchodovej večere pre partnera, ktorý finančne zabezpečuje domácnosť, a výrobu domáceho masla zvládajú tieto ženy vždy s make-upom, nadýchanými vlasmi, manikúrou a dokonalými romantickými šatami s volánikmi.

  Zobraziť tento príspevok na Instagrame

  A post shared by Estee Williams (@esteecwilliams)

  Tento trend nedávno nabral na obrátkach vďaka modelke a influencerke Nare Smithovej, ktorá sa preslávila svojimi estetickými videami a výrobou domáceho opaľovacieho krému, sušienok Oreo a kukuričných lupienkov.

  Influencerka Estee Williams tiež zdieľa obsah s vyslovene kresťanským a republikánskym podtónom. Na TikToku propaguje predstavu reprezentatívnej, podriadenej a tradičnej manželky, ktorá sa oblieka a líči podľa manželových preferencií a do posilňovne chodí len v jeho sprievode.

  Tradičné manželky propagujú nerealistickú fantáziu

  Estetika Tradwife je však oveľa zložitejšia, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nesie so sebou oveľa hlbší politický, náboženský a patriarchálny kontext. Nie je preto prekvapujúce, že na Tiktoku a v médiách vyvolala kontroverziu.

  Okrem toho, že viera, politické preferencie alebo feminizmus sú osobnou voľbou, problematickosť tohto trendu spočíva aj v spôsobe, akým je zobrazovaný na sociálnych sieťach. Propaguje fantázie a životné štýly, ktoré sú vzdialené od reality.

  Z videa sa zdá, že tradičné manželky majú čas tráviť hodiny výrobou vlastného masla, žuvačkových lízatiek alebo cereálií pre svoje deti. Mnohí sa tak pochopiteľne čudujú, prečo vo videách nezachytávajú aj menej atraktívne činnosti, ako je umývanie toalety alebo vynášanie odpadkov. A kto stráži ich ratolesti, zatiaľ čo natáča video, ako s gráciou zbierajú zeleninu zo svojej pestrej záhradky?

  Tento trend roztáča nebezpečnú špirálu perfekcionizmu

  Nadmerný perfekcionizmus na sociálnych sieťach sa začína rozširovať nielen na vzhľad a telesný vzhľad, ale aj na starostlivosť o domácnosť a materstvo. Dokonale upravené a oblečené manželky s piatimi deťmi a domácnosťou bez jediného smietka nás kŕmia nerealistickou predstavou o domácom živote, ktorá je falošná a vyvoláva v nás pocit nedostatočnosti.

  Ďalším dôležitým aspektom je finančné zabezpečenie tradičných manželiek, ktoré sú v tomto smere závislé od svojich manželov. Pravdou však je, že v súčasnosti je pre mnohé rodiny nedostupné žiť len z jedného platu.

  Nekritické prijímanie tohto trendu tiež ignoruje skutočnosť, že influenceri Tradwives napriek svojmu statusu ženy v domácnosti majú príjem z tvorby obsahu. V mnohých prípadoch tiež patria do bohatej rodiny, ktorá nemá problém financovať navonok dokonalý, vysnívaný a luxusný život oddanej manželky.

  The New York Times, The Washington Post, CNBC, Business of Fashion, TikTok, Instagram

  Trend Tradwife vyvoláva kritiku na viacerých frontoch. Propaguje nerealistické štandardy sociálnych sietí

  Skryté poklady európskych pláží. Navštívte menej „slávne“ prímorské miesta

  Európa je domovom mnohých známych pláží, ktoré navštevujú turisti z celého sveta. Ale čo ak hľadáte niečo menej tradičné, pokojnejšie, a napriek tomu neuveriteľne krásne? Pripravili sme pre vás zoznam nie príliš známych, ale napriek tomu nádherných pláží v Európe, ktoré sa oplatí objaviť.

  Leto sa ponesie v znamení sedemdesiatok. Záujem o boho chic módu narastá

  V tejto letnej sezóne prichádza nový módny trend. Vracia sa nostalgický boho chic. Zabudnite však na maximalistické Y2K outfity a kvetinové čelenky z hudobných festivalov. Nový boho chic, ktorý oživila najmä návrhárka Chemena Kamali vo svojej kolekcii Chloé na jeseň a zimu 2024, je sofistikovanejší a pôvabnejší ako kedykoľvek predtým.

  Marc Jacobs predstavil svoju kolekciu na jeseň 2024 s nádychom retra a animovaných rozprávok

  Vo svojej najnovšej kolekcii na jeseň 2024 sa americký návrhár Marc Jacobs zameral na jediný cieľ. Podľa jeho pozvánky sa totiž rozhodol návštevníkom show odovzdať čistú radosť. Jeho návrhy inšpirované retro érou a animovanými rozprávkami splnili jeho požiadavku na jedničku. 

  Bohaté rukávy, romantická čipka a nádherné riasenie. Spoznajte kľúčové prvky letných blúzok

  Položili ste si niekedy otázku, ako v letných outfitoch prejaviť originalitu? Letné počasie neumožňuje vrstvenie, ani hrátky s teplejšími materiálmi, takže tvorba trendy lookov tak často býva skutočným orieškom. Ľahko ho však rozlúsknete pomocou správnej blúzky. Avšak pozor, od vkusu k tragédii to nie je ďaleko. Zamerajte sa preto hlavne na tohtoročnú nádielku maximalistických modelov v bielom a svetlom podaní.