Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Posledný kodanský týždeň módy sa niesol v rozporuplnom duchu. Aj keď sme sa stretli s množstvom okúzľujúcich kolekcií popredných severských návrhárov, atmosféra akcie sa niesla v zvláštnom duchu. Riaditeľka CPHFW totiž vyzvala prítomných a médiá, aby si uvedomili zodpovednosť za súčasnú klimatickú aj humanitárnu krízu. Spomenula tiež nadchádzajúce voľby v USA aj do Európskeho parlamentu. Upozornila tým na aktuálne negatívne témy, čím vykreslila aj nádych väčšiny kolekcií.

  Okrem pomerne negatívneho začiatku potom návštevníkov Copenhagen Fashion Week sklamalo zrušenie prehliadky módneho domu Ganni. Hlavná hviezda kodanského týždňa módy oznámila, že tento rok prezentovať nebude. Rozhodla sa totiž financie radšej venovať do náboru mladých talentov a skvalitneniu používaných materiálov. Našťastie však na uplynulom týždni módy zostali stálice, ktoré nás každú sezónu prekvapia niečím novým a zaujímavým.

  Červený koberec a masívne lustre. ROTATE odkazuje na 50. roky 20. storočia

  Návrhárky značky ROTATE strávili niekoľko dní v Knižnici kodanského designu, kde sa ponorili do 50. rokov minulého storočia a vybrali tie najobľúbenejšie detaily. Vďaka nim celá kolekcia dostala ten správny nádych, ktorý ešte umocnili červené koberce a honosné lustre. Zároveň ale neexistuje kolekcia z tohto módneho domu, ktorá by nedávala priechod silnému sex appealu.

  Inak tomu nebolo ani teraz. Hlavným posolstvom najnovšej kolekcie však bola výrazná silueta. Všetky modelky ju nejakým spôsobom podčiarkli a dali na obdiv. Obe návrhárky značky ROTATE potom podľa vlastných slov milujú tvary módy 50. rokov, pričom sa ich však neboja okoreniť modernými prvkami.

  Herskind predvádza sofistikované kreácie, čerpajúce z klasickej literatúry. Škandinávsky minimalizmus sa opäť dostáva do popredia

  Módny dom Herskind sa pre zmenu nechal unášať na vlne klasických strihov aj materiálov. Jeho hlavnou inšpiráciou bolo čítanie tradičných svetových literálnych diel. Prepojil ich ale aj s postrehmi z ulíc Kodane a ďalších severských metropol. Podľa slov dizajnéra sa rada inšpirovala aj štýlom nadčasových ikon ženskej módy.

  Herskin sa tiež pohráva s rôznymi textúrami a kombinuje materiály, ktoré sa k sebe hodia. Napríklad kožené čižmy s tvídovým kompletom preto vyzerajú neodolateľne. Nezabudnuteľným doplnkom boli aj sieťované balaclavy, ktoré u niekoľkých lookov boli čerešničkou na torte.

  Zdroj: Herskind

  Han Kjøbenhavn expanduje do sveta futbalu. Kolekcia Silence pramení z futbalovej posadnutosti kreatívneho riaditeľa

  Kreatívny riaditeľ značky Han Kjøbenhavn je od čias svojho dospievania takmer fanatickým milovníkom futbalu. Miluje samotnú hru aj všetko, čo je s ňou spojené. Svoju lásku tak nechal preniknúť aj do najnovšej módnej kolekcie. Jeho fanúšikovia okamžite zajasali, pretože na podobnú chvíľu už dlho čakali.

  Streetwear, ktorý Han Kjøbenhavn predviedol, navyše, podobne ako pri predchádzajúcich prehliadkach, vychádza zo sochárskeho umenia. Najnovšie návrhy potom oba prvky prepájajú a snažia sa ich preniesť do každodenného života. Stretávame sa preto s extra dlhými rukávmi, naberanými ramenami aj robustnou obuvou. Niektoré looky úplne zakrývajú topánky s pomocou „nekonečných“ nohavíc.

  Kodanský týždeň módy pohostil aj Ukrajinu. Vďaka solidárnej fúzii mali na CPHFW priestor aj východní dizajnéri

  Vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine nie je možné, aby krajina hostila svoj vlastný týždeň módy. Dánsko preto prejavilo solidaritu a privítalo ukrajinských návrhárov na vlastnom podujatí. Medzi najvýznamnejších ukrajinských návrhárov patrí značka KSENIASCHNAIDER.

  Značka predstavila kolekciu s motivujúcim názvom Príroda vždy víťazí. Skúma totiž harmonické spojenie medzi haute couture a surovou krásou prírodného sveta. Každý kus odevu predstavuje plátno prepletené príbehmi o odolnosti a inšpirované nekonečnou silou, ktorú vyžaruje príroda.

  V najnovšej kolekcii sa preto stretnete s nariasenými materiálmi, oversized kompletmi a celým radom neodolateľných šiat. Farebná paleta sa drží skôr zemitejších odtieňov, niektoré kúsky však žiaria hneď niekoľkými rôznymi odtieňmi.

  Zdroj: UFW

  Zdroje: UFW, CPHFW, WWD, Instagram, YouTube

  Copenhagen Fashion Week highlights. Objavte najdôležitejšie kolekcie severských dizajnérov

  Dámsky sprievodca sukňami. Vyčarujte z obyčajného kúsku módny zážitok

  O sukniach sa v poslednej dobe hovorí skôr v pánskom prevedení, nemôžeme ale zabudnúť ani na tie dámske. Pýtate sa v čom je rozdiel? Samozrejme zastávame názor, že každý môže nosiť, čo chce. Hlavná rozdiel však spočíva v strihoch. Zatiaľ čo u mužov sa stretávame skôr s tradičným "áčkovým" strihom, dámska ponuka širší výber tvarov, materiálov a dĺžok.

  Odhrňte oponu módneho priemyslu. Objavte dokumenty odhaľujúce jeho skrytú stránku

  Pri objavovaní módneho sveta je potrebné nezabúdať na to, že existujú aj jeho tienisté stránky. Odporúčame preto z času na čas si pozrieť niektorý z vynikajúcich dokumentárnych filmov, ktoré odhaľujú tajomstvá tohto veľmi obľúbeného odvetvia. Môžete sa dozvedieť viac napríklad o dopadoch fast fashion, ale aj farbení oblečenia alebo násilia na zvieratách. Poučiť sa môžete aj o minimalistickom životnom štýle.

  NYFW pod drobnohľadom. Objavte kolekcie dizajnérov, o ktorých sa v Európe veľmi nehovorí

  New York v predchádzajúcich dňoch ovládol týždeň módy. Trendy sa stali predovšetkým veľké mená, napríklad Carolina Herrera, Thom Browne alebo Tommy Hilfiger. Ich prehliadky sa ako vždy dostali na titulky magazínov, útokom vzali aj sociálne siete. Avšak spomínané prehliadky sú len hŕstkou toho, čo nám NYFW môže ponúknuť. Spoznajte módne domy, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť.

  Topánky ako investícia: ktoré modely Saint Laurent stoja za to?

  Estetika francúzskeho domu Saint Laurent je synonymom zvodnej, sebavedomej a štýlovej ženy. Jeho topánky preto nie sú výnimkou. Mnohé z nich rozhodne už na prvý pohľad stoja za hriech. Pozrieme sa však na to, či naozaj stoja aj za vaše peniaze.