Odchádzate spokojne z obchodov s tým, že je váš nový kúsok čiastočne vyrobený z recyklovaného polyesteru alebo etickej bavlny? Svoj upokojujúci pocit skúste prehodnotiť. Britská nezisková organizácia WRAP zverejnila výskum dokazujúci, že najväčšou výzvou módneho priemyslu je nadprodukcia. Prekonáva tak aj inak udržateľné kroky módnych spoločností.
Takmer každá módna značka v súčasnosti aplikuje aspoň nejakú formu udržateľnej módy. Vyrábajú napríklad produkty čiastočne vytvorené z ekologických materiálov alebo „offsetujú“ svoju uhlíkovú stopu. Podobné kroky sú často len automatickou súčasťou najnovších kampaní a neodrážajú skutočné ekologické poslanie firiem. Napriek tomu sú spoločnosťami ocenené. Aj takáto snaha však slabne v svetle najnovšieho reportu organizácie WRAP.
Britská neziskovka totiž popísala, že najväčšou súčasnou výzvou módneho priemyslu sú nadprodukcia a nadbytočná spotreba. Jej závažnosť je tak alarmujúca, že „vymaže“ akékoľvek ďalšie kroky, ktoré módne spoločnosti urobia smerom k väčšej udržateľnosti svojich produktov. Napríklad organizácia Unfolded už skôr upozorňovala na to, že je módny svet druhým najviac znečisťujúcim priemyslom na svete. Asi 30 percent jeho produkcie potom skončí ako odpad.
More on today’s #Textiles2030 report in @Forbes. @RPAnalyst drills into how spiralling production is wiping environmental improvements to clothes through sheer volume, and how preloved isn’t getting the real love it deserves https://t.co/UxETJYjWHD
— WRAP (@WRAP_UK) November 6, 2023
Autori reportu organizácie WRAP preto teraz vyhlásili, že nadprodukcia znamená environmentálnu katastrofu. Popísala, že od roku 2019 sa objem produkovaného textilu zvýšil o 13 percent. Okrem toho nadbytočná produkcia spôsobila aj nárast spotreby vody, a to o osem percent. „Móda je zodpovedná za asi 10 percent globálnych uhlíkových emisií,“ popísala ďalej nezisková spoločnosť. Zdôrazňuje preto zodpovednosť nielen firiem, ale aj zákazníkov.
Problém nadprodukcie spadá pod širšiu výzvu neudržateľných ekonomických modelov značiek
Je preto na každom z nás, aby sme si siahli do svedomia a rozmysleli si, aké nové kúsky naozaj potrebujeme. Zároveň sa čoraz viac rozširuje aj ponuka „second handov“ ponúkajúcich aj takmer nedotknuté úlovky, z ktorých si môžeme vyberať. Organizácia WRAP totiž upozornila na to, že do nákupu nových produktov nás predsa nikto nenúti. Okrem toho apelovala na samotné firmy, ktoré by mali vyrábať kusy vyššej kvality, aby v našich šatníkoch dlhšie vydržali.
Takéto ciele však súvisia s širším problémom, a to neudržateľnými ekonomickými modelmi módnych značiek. Naďalej sa totiž orientujú na rýchly predaj a pominuteľné trendy. Vyrábajú tak rady oblečenia, ktoré nikdy nepredajú. Kedysi vysnívané kúsky sa potom hromadia na skládkach v Čile, Ghane alebo Ugande. V Európe potom v odpade ročne skončí na štyri milióny ton textilu. Podobnému koncu módnych kúskov sa však dá zabrániť len jedným rozvážnym rozhodnutím pri vašom ďalšom nákupnom výlete.
Zdroje: Fashion Network, The Sustainable Fashion Forum, Unfolded, X, YouTube