Futuristická metropola The Line sľubuje „civilizačnú revolúciu“ a „alternatívny životný štýl“. Plány na vybudovanie 170 kilometrov dlhého mesta vyzerajú ako zo sci-fi. Lietajúce taxíky, zurčiace vodopády a robotické slúžky – na to všetko sa údajne môžu tešiť obyvatelia saudského projektu. Je však tento ambiciózny projekt reálny?
Sledovanie propagačných fotografií alebo videí projektu The Line vyvoláva pocit maximálneho luxusu. Ulice „trojrozmerného“ mesta križujú lietajúce taxíky, budovy sú popretkávané zdravou zeleňou a úžasnými vodopádmi a všetko obklopuje priehľadná stena, ktorá ponúka úchvatný výhľad na nekonečnú púšť. Futuristický projekt Saudskej Arábie, ktorý bol ohlásený v roku 2022, sľubuje niekoľko prevratných revolúcií.
Mala by to byť 170 kilometrov dlhá a 500 metrov vysoká metropola, ktorá za sebou zanechá nulovú uhlíkovú stopu a bude poháňaná 100 % obnoviteľnou energiou. Zmestilo by sa do nej až 9 miliónov ľudí, ktorí by boli prepojení nie autami, ale lietajúcimi taxíkmi alebo ultrarýchlymi vlakmi. Toto a ešte oveľa viac plánuje korunný princ a predseda vlády Saudskej Arábie Muhammad bin Salmán.
Zdroj: Neom
Ukazuje sa však, že lákavo znejúci projekt, ktorý sľubuje odklon od závislosti od ropy, nebude také jednoduché vybudovať. Reportéri agentúry Bloomberg koncom minulého roka informovali, že Saudská Arábia bude musieť výstavbu obmedziť pre nedostatok finančných prostriedkov. Očakáva sa, že do roku 2030 bude mať mesto menej ako 2,5 kilometra. Od svojho vzniku však projekt vyvolal skôr ostrú kritiku než nadšenie.
The Line nie je kľúčom k lepšej budúcnosti. Utopické budovy klimatickú krízu nezastavia
Vedenie širšieho programu Neom, pod ktorý The Line spadá, propaguje projekt ako riešenie súčasných problémov v oblasti životného prostredia a ľudských práv. Zatiaľ sa však zdá, že je skôr ich tvorcom. Saudskoarabské úrady napríklad nariadili vysťahovanie domorodého kmeňa Howeitat, ktorý na mieste budúceho mesta žije už stáročia. Niekoľko jeho členov bolo následne aj popravených.
Na porušovanie ľudských práv upozorňovali aj robotníci z The Line, ktorí popisovali 16-hodinové smeny trvajúce až dva týždne. Hoci projekt sľubuje odklon od využívania fosílnych palív, samotná výstavba by zanechala obrovskú uhlíkovú stopu. Je to spôsobené predovšetkým ohromujúcim množstvom materiálov, ako je betón, voda a oceľ, ktoré sú potrebné na dokončenie mesta.
Okrem toho by sklenená fasáda metropoly tiahnuca sa do diaľky ohrozovala miestne vtáctvo, ktoré v tejto oblasti migruje. Najväčším problémom však je, že The Line by napriek svojim futuristickým sľubom nevyriešil najzásadnejší problém klimatických zmien. Vedci sa totiž zhodujú, že v prvom rade je potrebné drasticky znížiť spotrebu fosílnych palív, a nie stavať utopické budovy.
Zdroje: The Guardian, Think Landscape, Neom, YouTube