Módný svet naďalej pociťuje dopad post-pandemickej ekonomickej spomaľovania. Najviac sú jeho negatívne následky cítiť v Číne. Luxusné značky preto na tamnom trhu menia svoju doterajšiu stratégiu. Namiesto strednej triedy sa zameriavajú na najbohatších zákazníkov. O niečo väčšej výzve potom bude v nadchádzajúcom období čeliť aj módna spoločnosť Burberry.
Luxusné módne spoločnosti menia svoje marketingové stratégie v tvári súčasnej ekonomickej krízy. Naďalej musia bojovať s negatívnymi dopadmi spôsobenými svetovou pandémiou. Počiatočný boom predaja po uvoľnení karantén totiž opadol. Teraz sa zákazníci snažia naopak šetriť, a to aj kvôli trvajúcej inflácii. Snáď najsilnejšie takéto následky cíti Čína. Zároveň sa totiž vyrovnáva s vysokou nezamestnanosťou a krízou na trhu s nehnuteľnosťami.
Vedenie módnych značiek sa preto na tamnom trhu rozhodlo z kedysi pomerne bohatej strednej triedy preorientovať na najbohatších zákazníkov. Takzvaní veľmi dôležití klienti sú totiž ľudia, ktorí si môžu aj naďalej dovoliť míňať. Príkladom je podnikateľka Diana Wang, ktorá pravidelne nakupuje v obchodoch ako Cartier, Tiffany či Chopard. Podobných zákazníkov, ako je ona, potom spoločnosti lákajú na špeciálne zážitky.
Príkladom je napríklad exkluzívna gala večera, ktorej súčasťou je aj predstavenie najnovších produktov. „Cítite sa privilegovaní. Je to veľká časť toho, prečo u týchto značiek nakupujem,“ popísala sama Wang. Medzi ďalšie podobné akcie patria súkromné stretnutia so slávnymi návrhármi. Podľa analytikov z firmy HSBC je asi päť percent spotrebiteľov luxusného tovaru zodpovedných za 35 percent ich predaja v Číne.
Spoločnosť Burberry je v mimoriadne zložitej pozícii. V ekonomickej kríze sa musí znova uchytiť
Koniec post-pandemickej boomu potom o niečo viac dopadá na spoločnosť Burberry. Oproti ostatným luxusným značkám preto bude nadchádzajúcu sezónu čeliť ťažšej výzve. Vedenie spoločnosti totiž minulý týždeň varovalo, že sa mu pravdepodobne nepodarí dosiahnuť ročnú prognózu príjmov. Napríklad analytici firmy JPMorgan rovnako prehlásili, že Burberry je v porovnaní so svojimi konkurentmi v „mimoriadne zložitej pozícii“.
Dôvodom je náročný úloha pozdvihnúť marketing značky na vyššiu úroveň v chvíli, keď sa mnohí zákazníci snažia luxusným nákupom skôr vyvarovať. Značka totiž začiatkom roku zažila značnú premenu, a to s nástupom nového kreatívneho riaditeľa Daniela Lee. Hoci je jeho vedenie zatiaľ hodnotené pozitívne, obdiv na sociálnych sieťach nestačí. Spoločnosť potrebuje navýšiť predovšetkým počet klientov, ktorí si so sebou skutočne z luxusnej pobočky niečo odnesú.
Zdroje: Fashion Network, Reuters, Instagram, YouTube