Sociálna sieť TikTok opäť vyniesla na svetlo sveta zdanlivo nevinný pojem Almond Mom. Je to termín pre matky, ktoré prepadli prísnej kultúre diét a „zdravého“ stravovania. V skutočnosti však ide o nebezpečné praktiky, ktoré ovplyvňujú aj ich deti, väčšinou dcéry. Čo však súčasný trend oznamuje a prečo je lepšie sa mu vyhnúť?
Pojem Almond Mom nie je na sociálnych sieťach žiadnou novinkou. Prvýkrát vznikol na základe klipu z šou The Real Housewives of Beverly Hills. V ňom Yolanda Hadid, mamička supermodelky Gigi Hadid, svojej dcére radila, aby zjedla dve mandle a riadne ich pohrýzla. Išlo o jej reakciu na to, že sa Gigi sťažovala na slabosť po tom, čo držala „juice cleanse“. Jej slová sa okamžite stali virálnymi.

Zdroj: Pexels
Yolanda Hadid je teda považovaná za originálnu „Almond Mom“. Užívatelia sociálnych sietí poukazovali na jej toxický prístup k diétam a snahám schudnúť, ktorý očividne prenášala aj na svoje dcéry. Stala sa tak synonymom takzvanej pro-ana culture, teda hnutia založenom na zdieľaní „tipov a trikov“, ako čo najúčinnejšie schudnúť. Často však ide o až nezdravé alebo priamo nebezpečné praktiky.
Zobraziť príspevok na Instagrame
Platforma TikTok nedávno vrátila na povrch internetu trochu zabudnutý koncept. Jej používatelia totiž zdieľajú videá svojich matiek, ktoré sami označujú ako „Almond Mom“. Nie je však jasné, s akým cieľom to robia. Na jednej strane poukazujú na nezdravé praktiky matiek, ale zároveň často prezrádzajú, že sa takto správajú aj ony samy. V dôsledku toho majú tendenciu propagovať podobný životný štýl.
Skutočný vplyv videí používateľom uniká. Uniká im závažnosť problému
Snaha posťažovať sa a nájsť porozumenie u ostatných užívateľov je zrozumiteľná. Ide o citlivý obsah, ktorý môže zraniť používateľov s poruchami príjmu potravy. Navyše ide o nebezpečnú debatu o tom, čo presne si väčšina „internetu“ predstavuje pod správnou stravou. Videá, ako je toto, môžu viesť k idealizácii potravín, ktoré v skutočnosti neposkytujú primeranú výživu.
@rizhouari♬ pôvodný zvuk – Denný obsah
V „zábavných“ videách sa zároveň stráca skutočnosť, že zobrazené matky majú pravdepodobne problémy s tým, ako samy vnímajú svoje telo. A že si to možno nesú v rodine už celé generácie. Čerešničkou na torte tohto „trendu“ je fakt, že muži s podobnými stravovacími návykmi nie sú takto „hanlivo“ označovaní. Namiesto toho je ich rovnako extrémne úsilie schudnúť odmenené výrazmi ako „Crossfit Dads“.
Zdroje: TikTok, Instagram, The Independent, Newsweek, Parents