Od konca júna môžete v pražskom DOXe navštíviť výstavu amerického umelca Davida Lyncha s názvom Up in Flames. Ide o prvú ucelenú prezentáciu jeho tvorby v Českej republike. Na Lynchove kresby, fotografie, litografie, akvarely a krátke experimentálne a animované filmy plné melanchólie a tajomstva sa môžete tešiť až do februára.
David Lynch je známy predovšetkým ako filmový režisér a scenárista. Natočil napríklad ikonický film Blue Velvet alebo seriál Mestečko Twin Peaks. Jeho komplexná výstava Up in Flames v pražskom DOXe je ale zložená najmä z jeho diel na papieri a ponúka ucelený pohľad na veľkú časť jeho umeleckého myslenia.

Zdroj: Lucie Svobodová
Nočná mora vo všednom dni. David Lynch skúma temné zákutia ľudského podvedomia
Lynch sa vo svojej tvorbe sústredí na vyvolávanie tichého a trvalého znepokojenia. Usiluje o vytvorenie snovej, často znepokojivej atmosféry. Vo svojom umeleckom jazyku prepája symbolizmus a surrealizmus, pričom do diel vkladá expresívne gestá s citlivosťou pre abstrakciu aj každodennosť. Vznikajú tak diela, ktoré sú vizuálne aj významovo vrstevnaté a v ktorých sa bežná realita mieša s nočnou morou.


Zdroj: Lucie Svobodová
Lynchovo umenie pracuje s nejasnosťou. Neslúži na ilustráciu reality, ale na jej spochybnenie a skúmanie toho, čo sa skrýva pod povrchom, teda emócií, úzkostí i temných kútov ľudského podvedomia. Najstaršími dielami výstavy sú drevoryty a kresby. Významnú časť tvoria aj fotografie zachycujúce prázdne továrne, podivné objekty, architektúru a akty, poňaté eroticky, ale tiež ako symbol zraniteľnosti.
Výstava Davida Lyncha núti k túlaniu. Diela dopĺňa text, ktorý má zneistiť
Charakteristickým znakom Lynchovej tvorby je kontrast medzi svetlom a tieňom. „Najradšej maľujem čiernobielo, alebo takmer čiernobielo. Ak vnesiete do obrazu trochu tieňa alebo tmy, myseľ sa tam môže zatúlať a snívať. Farba je až príliš skutočná. Je príliš blízko. V skutočnosti vás to nenúti snívať. Ak je všetko vidieť a je príliš mnoho svetla, vec je taká, aká je, ale nie je tam nič viac,“ hovorí jeden z jeho citátov.
Dôležitú úlohu v Lynchových dielach zohráva aj text. Slová nie sú len doplnkom vizuálnej zložky, ale samostatným prvkom, ktorý narúša a často ironizuje vizuálne posolstvo. Texty bývajú absurdné a fungujú ako fragmenty príbehov, ktoré nikdy nie sú úplne odhalené. Pre Davida Lyncha teda slová nie sú prostriedkom vysvetlenia, ale skôr nástrojom na znepokojenie pozorovateľa.


Zdroj: Lucie Svobodová
Výstava Up in Flames teda nie je obyčajným ohliadnutím sa za Lynchovou tvorbou, ale ponorením sa do jeho vnútorného sveta, do napätia, ktoré ticho buble pod povrchom a môže kedykoľvek vzplanúť. David Lynch je predstavený ako autor nepokojnej predstavivosti, kde sa sny miešajú s realitou a bežné obrazy majú znepokojujúci nádych. Lynch dokáže naprieč rôznymi médiami, obrazom, zvukom a slovom, nastoliť silné existenciálne otázky a vytvoriť hlboko podmanivý umelecký celok.
Výstava Davida Lyncha je založená predovšetkým na kľúčových dielach zapožičaných priamo z osobnej zbierky The David Lynch Estate v Los Angeles, doplnených o litografie a fotografie, ktoré pre zmenu vznikli v štúdiu Item éditions v Paríži. V pražskom DOXe ju môžete vidieť do konca februára budúceho roka.
Zdroj: DOX, ČSFD