Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Odchádzate spokojne z obchodov s tým, že je váš nový kúsok čiastočne vyrobený z recyklovaného polyesteru alebo etickej bavlny? Svoj upokojujúci pocit skúste prehodnotiť. Britská nezisková organizácia WRAP zverejnila výskum dokazujúci, že najväčšou výzvou módneho priemyslu je nadprodukcia. Prekonáva tak aj inak udržateľné kroky módnych spoločností.

  Takmer každá módna značka v súčasnosti aplikuje aspoň nejakú formu udržateľnej módy. Vyrábajú napríklad produkty čiastočne vytvorené z ekologických materiálov alebo „offsetujú“ svoju uhlíkovú stopu. Podobné kroky sú často len automatickou súčasťou najnovších kampaní a neodrážajú skutočné ekologické poslanie firiem. Napriek tomu sú spoločnosťami ocenené. Aj takáto snaha však slabne v svetle najnovšieho reportu organizácie WRAP.

  Britská neziskovka totiž popísala, že najväčšou súčasnou výzvou módneho priemyslu sú nadprodukcia a nadbytočná spotreba. Jej závažnosť je tak alarmujúca, že „vymaže“ akékoľvek ďalšie kroky, ktoré módne spoločnosti urobia smerom k väčšej udržateľnosti svojich produktov. Napríklad organizácia Unfolded už skôr upozorňovala na to, že je módny svet druhým najviac znečisťujúcim priemyslom na svete. Asi 30 percent jeho produkcie potom skončí ako odpad.

  Autori reportu organizácie WRAP preto teraz vyhlásili, že nadprodukcia znamená environmentálnu katastrofu. Popísala, že od roku 2019 sa objem produkovaného textilu zvýšil o 13 percent. Okrem toho nadbytočná produkcia spôsobila aj nárast spotreby vody, a to o osem percent. „Móda je zodpovedná za asi 10 percent globálnych uhlíkových emisií,“ popísala ďalej nezisková spoločnosť. Zdôrazňuje preto zodpovednosť nielen firiem, ale aj zákazníkov.

  Problém nadprodukcie spadá pod širšiu výzvu neudržateľných ekonomických modelov značiek

  Je preto na každom z nás, aby sme si siahli do svedomia a rozmysleli si, aké nové kúsky naozaj potrebujeme. Zároveň sa čoraz viac rozširuje aj ponuka „second handov“ ponúkajúcich aj takmer nedotknuté úlovky, z ktorých si môžeme vyberať. Organizácia WRAP totiž upozornila na to, že do nákupu nových produktov nás predsa nikto nenúti. Okrem toho apelovala na samotné firmy, ktoré by mali vyrábať kusy vyššej kvality, aby v našich šatníkoch dlhšie vydržali.

  Takéto ciele však súvisia s širším problémom, a to neudržateľnými ekonomickými modelmi módnych značiek. Naďalej sa totiž orientujú na rýchly predaj a pominuteľné trendy. Vyrábajú tak rady oblečenia, ktoré nikdy nepredajú. Kedysi vysnívané kúsky sa potom hromadia na skládkach v Čile, Ghane alebo Ugande. V Európe potom v odpade ročne skončí na štyri milióny ton textilu. Podobnému koncu módnych kúskov sa však dá zabrániť len jedným rozvážnym rozhodnutím pri vašom ďalšom nákupnom výlete.

  Zdroje: Fashion Network, The Sustainable Fashion Forum, Unfolded, X, YouTube

  Foto:Pexels

  Shopaholici musia spomaliť. Najväčšou výzvou módneho priemyslu je nadprodukcia

  Pripravte sa na nezabudnuteľnú dovolenku. Zložte hlavu v luxusnom tree house

  Jedným z najneobvyklejších spôsobov, ako si vychutnať vytúženú dovolenku, sú luxusné hotely ukotvené v korunách stromov. Takzvané tree house vám totiž umožnia plne splynúť s okolitou prírodou. Vychutnať si tak naplno môžete nielen pohodlie a odpočinok, ale aj nenahraditeľný pokoj.

  Dokonalé telo, zmyselný výraz a nezameniteľná aura. Zoznámte sa s múzami známych dizajnérov

  Predstavte si svet módy ako scénu, kde sa stretáva umenie, elegancia a individualita. Za každým módnym géniom stojí tajomná sila, ktorá im prepožičiava víziu a kreativitu, s názvom múza. Dokonalé telo a zmyselný výraz sú potom len začiatkom. Za nezameniteľnou módnou kreáciou totiž stojí oslnivá aura inšpirácie.

  Nákupný zoznam na apríl: Pôsobivý účes získate vďaka Djerf Avenue. O šťavnaté pery sa postará rúž YSL Beauty

  Značky a známe osobnosti zo sveta módy a krásy nezaháľali ani tentoraz. Náš nákupný zoznam na nový mesiac sa tak opäť plní. Predné priečky nášho wishlistu zaplnili nová vlasová rada podnikateľky Matildy Djerf alebo spodná bielizeň speváčky Rihanny. Jej nákupom si tak môžeme skrátiť čakanie na jej zatiaľ bájny nový album.

  Veľa zábavy za málo peňazí. Parádne pánske tenisky nemusia stáť desaťtisíce korún

  Slnečné jarné dni si žiadajú nové pánske tenisky. To však neznamená, že nevyhnutne zaťažia váš rozpočet. Existujú totiž trendy sneakers, disponujúce rovnakým efektom, ako keď obujete dizajnérske topánky za desaťtisíce korún. Do mestskej módy novo spadajú tenisky Salomon a zotrvávajú v nej modely Adidas Samba alebo Campus. Nad vecou zostanete aj so značkou Axel Arigato.