Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Odchádzate spokojne z obchodov s tým, že je váš nový kúsok čiastočne vyrobený z recyklovaného polyesteru alebo etickej bavlny? Svoj upokojujúci pocit skúste prehodnotiť. Britská nezisková organizácia WRAP zverejnila výskum dokazujúci, že najväčšou výzvou módneho priemyslu je nadprodukcia. Prekonáva tak aj inak udržateľné kroky módnych spoločností.

  Takmer každá módna značka v súčasnosti aplikuje aspoň nejakú formu udržateľnej módy. Vyrábajú napríklad produkty čiastočne vytvorené z ekologických materiálov alebo „offsetujú“ svoju uhlíkovú stopu. Podobné kroky sú často len automatickou súčasťou najnovších kampaní a neodrážajú skutočné ekologické poslanie firiem. Napriek tomu sú spoločnosťami ocenené. Aj takáto snaha však slabne v svetle najnovšieho reportu organizácie WRAP.

  Britská neziskovka totiž popísala, že najväčšou súčasnou výzvou módneho priemyslu sú nadprodukcia a nadbytočná spotreba. Jej závažnosť je tak alarmujúca, že „vymaže“ akékoľvek ďalšie kroky, ktoré módne spoločnosti urobia smerom k väčšej udržateľnosti svojich produktov. Napríklad organizácia Unfolded už skôr upozorňovala na to, že je módny svet druhým najviac znečisťujúcim priemyslom na svete. Asi 30 percent jeho produkcie potom skončí ako odpad.

  Autori reportu organizácie WRAP preto teraz vyhlásili, že nadprodukcia znamená environmentálnu katastrofu. Popísala, že od roku 2019 sa objem produkovaného textilu zvýšil o 13 percent. Okrem toho nadbytočná produkcia spôsobila aj nárast spotreby vody, a to o osem percent. „Móda je zodpovedná za asi 10 percent globálnych uhlíkových emisií,“ popísala ďalej nezisková spoločnosť. Zdôrazňuje preto zodpovednosť nielen firiem, ale aj zákazníkov.

  Problém nadprodukcie spadá pod širšiu výzvu neudržateľných ekonomických modelov značiek

  Je preto na každom z nás, aby sme si siahli do svedomia a rozmysleli si, aké nové kúsky naozaj potrebujeme. Zároveň sa čoraz viac rozširuje aj ponuka „second handov“ ponúkajúcich aj takmer nedotknuté úlovky, z ktorých si môžeme vyberať. Organizácia WRAP totiž upozornila na to, že do nákupu nových produktov nás predsa nikto nenúti. Okrem toho apelovala na samotné firmy, ktoré by mali vyrábať kusy vyššej kvality, aby v našich šatníkoch dlhšie vydržali.

  Takéto ciele však súvisia s širším problémom, a to neudržateľnými ekonomickými modelmi módnych značiek. Naďalej sa totiž orientujú na rýchly predaj a pominuteľné trendy. Vyrábajú tak rady oblečenia, ktoré nikdy nepredajú. Kedysi vysnívané kúsky sa potom hromadia na skládkach v Čile, Ghane alebo Ugande. V Európe potom v odpade ročne skončí na štyri milióny ton textilu. Podobnému koncu módnych kúskov sa však dá zabrániť len jedným rozvážnym rozhodnutím pri vašom ďalšom nákupnom výlete.

  Zdroje: Fashion Network, The Sustainable Fashion Forum, Unfolded, X, YouTube

  Foto:Pexels

  Shopaholici musia spomaliť. Najväčšou výzvou módneho priemyslu je nadprodukcia

  Topánky ako investícia: ktoré modely Saint Laurent stoja za to?

  Estetika francúzskeho domu Saint Laurent je synonymom zvodnej, sebavedomej a štýlovej ženy. Jeho topánky preto nie sú výnimkou. Mnohé z nich rozhodne už na prvý pohľad stoja za hriech. Pozrieme sa však na to, či naozaj stoja aj za vaše peniaze.

  LFW: Daniel Lee ponúkol outdoor eleganciu. Definoval prieskumníkov Burberry

  Návrhár Daniel Lee v pondelok predstavil jednu z najočakávanejších prehliadok Londýnskeho týždňa módy. Vo svojej tretej kolekcii pre Burberry sa zameral predovšetkým na outdoor eleganciu. Chcel vytvoriť kúsky, ktoré by boli nielen štýlové, ale aj funkčné. Tým zároveň definoval zákazníkov slávnej značky, ktorých považuje za prieskumníkov.

  Zmyselné textúry, mašle a kombinácie priehľadných materiálov. Kráčajte k oltáru v tých najvkusnejších šatách

  Ak plánujete svadbu v nasledujúcej jarnej a letnej sezóne, je najvyšší čas na výber vhodných svadobných šiat. Tento rok je ponuka skutočne pestrá a konečne je z čoho vyberať. Svadba je iba váš deň, preto sa nenechajte uniesť trendy a vyneste to, čo sa vám páči najviac. Máte ale šťastie, že svadobné módne domy ako Vera Wang alebo očarujúce Danielle Frankel disponujú ponukou, ktorá predčí očakávania každej nevesty.

  Horúce novinky roku 2024: Charlotte Tilbury odhaľuje revolučné rúže a Kylie Cosmetics prináša svoj prvý make-up

  S nástupom nového roka ožíva novinkami aj kozmetický trh. Veľa zaujímavých produktov nás ale ešte len čaká. Po vykonaní detailného prieskumu sme objavili tie najočakávanejšie kúsky, ktoré budú definovať tohtoročné beauty a make-up svet. Objavte najviac očakávané produkty, od retro rúžov cez nový make-up až po unikátne želé lícenky.