Na raňajky má každý svoj názor. Niekto ich miluje, iný považuje za stratu času. Niekto raňajkuje hneď po prebudení, iný ranný rituál nechá až na jedenástu, alebo ho nepodstúpi vôbec. Zatiaľ čo večera je spoločenská udalosť a obed čas na pauzu, raňajky bývajú často prehliadané. Ale práve v tom tkvie ich čaro. Nie sú o pravidlách, ale o zvyku. A pritom je to práve prvé jedlo dňa, ktoré ukrýva silu určiť, ako sa budete cítiť celý deň.
Už roky počúvame, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Čiastočne za to vďačíme cereálnym gigantom, ktorí presne vedeli, ako nám predať mlieko a sladké chrumky ako zdravý rituál. Dnes však vieme, že nie je až také dôležité, či, ale čo a kedy jeme. Moderné výživové rady odporúčajú hydratáciu hneď ráno. Ideálne vodou s vytlačenou limetkou alebo citrónom a s jedlom počkať, kým telo prirodzene pocíti hlad. Môže to byť o deviatej ale pokojne aj o jedenástej hodine dopoludnia.
Raňajky nie sú urgentné. Doprajte si ich kedykoľvek
Ranný rituál je totiž spojený s predĺžením nočného hladovania, keď sa telo regeneruje a predovšetkým nespaľuje cukry, ale tuky. Okrem toho ráno ešte ťaží z nočného uvoľňovania glukózy do krvi, takže potreba okamžitého jedla nie je taká naliehavá, ako si myslíme. Ak teda nie ste ranný človek so žalúdkom volajúcim po jedle, vypite si v pokoji vodu, urobte si rutinnú starostlivosť o pleť a raňajky nechajte na neskôr. Podľa webovej stránky GQ dnešní odborníci na dlhovekosť tvrdia, že vaše telo vám za to poďakuje.


Zdroj: Pexels
Čo teda jesť? Tradičný rožok s džemom alebo cereálie s mliekom síce chutia nostalgicky, ale o hodinu už budete musieť siahnuť po káve alebo sušienke. Kombinácia jednoduchých cukrov vám rýchlo zvýši hladinu energie, ale rovnako rýchlo ju aj zníži. Ideálne raňajky? S vysokým obsahom bielkovín a vlákniny. Vďaka týmto dvom zložkám vás prvé jedlo skutočne zasýti. Navyše podporia regeneráciu svalov a dlhodobú energiu, ale tiež vám zlepšia náladu.
Bielkoviny a vláknina sú základ. Zle zvolené raňajky môžu narušiť aj diétu
Odborníci na výživu odporúčajú napríklad ovsenú kašu, ale v úplne inom zložení, ako ju poznáme. Chvália dve polievkové lyžice ovsených vločiek, mleté ľanové semienka, chia, konopné a tekvicové semienka, nastrúhané jablko, trochu rastlinného mlieka a proteínový prášok. Alebo si dajte zvyšky z večere, napríklad vaječnú omeletu, tofu na zelenine alebo pečeného lososa so sladkými zemiakmi. Raňajky nemusia byť sladké, nemusia byť rýchle a určite nemusia byť každý deň rovnaké. Ak napríklad držíte diétu, raňajky bez bielkovín a vlákniny vám môžu skôr uškodiť.
Zobraziť príspevok na Instagrame
Naopak, trochu kreativity na tanieri môže byť skvelým začiatkom dňa. A ak to jednoducho nestíhate alebo ráno vôbec nejete? To je v poriadku. Raňajky naozaj nie sú nevyhnutnosťou. Je to možnosť. Neexistuje žiadny univerzálny model, ktorý by vyhovoval všetkým. Dôležité je sledovať vlastné telo a nepanikáriť, keď nestíhate vajíčka na avokáde. Len sa uistite, že potom nezjete polovicu bagety pod zámienkou neskorého obeda. Kľúčom k úspechu je opäť rovnováha.
Zdroje: GQ, Instagram