Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Pri objavovaní módneho sveta je potrebné nezabúdať na to, že existujú aj jeho tienisté stránky. Odporúčame preto z času na čas si pozrieť niektorý z vynikajúcich dokumentárnych filmov, ktoré odhaľujú tajomstvá tohto veľmi obľúbeného odvetvia. Môžete sa dozvedieť viac napríklad o dopadoch fast fashion, ale aj farbení oblečenia alebo násilia na zvieratách. Poučiť sa môžete aj o minimalistickom životnom štýle.

  Začnite u True Cost. Jedná sa o must watch každého milovníka módy

  Ak s dokumentárnymi filmami o udržateľnej móde ešte len začínate, je pre vás True Cost jasnou voľbou. Dokument sa venuje základným princípom, ktoré otáčajú kolieska mašinérie s názvom fast fashion. Po jeho zhliadnutí sa vám rozhodne zmení pohľad na súčasnú módnu scénu.

  Zdroj: True Cost Movie

  Dozviete sa napríklad viac o svetových sieťach na výrobu oblečenia. Zistíte tiež ich vplyv na životné prostredie, ale aj na ľudské práva. Čakajú vás rozhovory s pracovníkmi textilného priemyslu, ktorí musia denne bojovať s nízkymi platmi a neľudskými pracovnými podmienkami.

  Spoznajte pravú farbu módneho sveta s dokumentom River Blue

  Debaty o textilnom odpade sú v súčasnej módnej debate pomerne časté. O niečo menej pozornosti však dostáva výroba samotného oblečenia. Na jej časť, teda farbenie, sa zblízka pozrie dokument s názvom River Blue.

  Za cieľ si kladie popísať dopady tejto praktiky. Odborníci venujúci sa ochrane vody preto popíšu dopady módneho priemyslu na prírodné ekosystémy. Film ale odhalí aj škodlivosť syntetických farbív, s ktorými musia pracovníci, poväčšinou zo znevýhodnených skupín, denne pracovať.

  Na ochranu zvierat si posvieti Slay. Pustí sa do hľadania pôvodu živočíšnych materiálov módneho sveta

  Ešte temnejšiu stránku módneho priemyslu bude skúmať dokumentárny film s názvom Slay. Odhalí praktiky, ktoré stoja za výrobou módnych kúskov zo živočíšnych materiálov. Medzi ne patrí nielen koža, ale aj kožušina a vlna.

  Zdroj: Slay

  Postupy, ktoré sa používajú na ich získanie, sú v skutočnosti oveľa brutálnejšie, než sa môže zdať. Dokument nielenže divákom prezradí viac o týraní zvierat, ale otvorí aj diskusiu o etike vo svete módy. Je v poriadku zabíjať zvieratá pre módne oblečenie? A za akú cenu?

  Vydajte sa na ďalekú cestu spoločne so svojimi nechcenými kúskami. Pozriete sa až do Indie

  V prípade, že ste už videli spomínaný dokument True Cost, bude vás zaujímať krátky film s názvom Unravel. Tiež sa zameriava na osud, ktorý postihne dlho nechcené kúsky. Vydáte sa preto spolu s ním až do Indie.

  Provincia Kutch a mesto Panipat sú domovom tovární, v ktorých robotníci spracovávajú staré oblečenie na novú priadzu. Dokument sa potom zameriava predovšetkým na to, ako si robotníci na základe vyradených kusov vytvárajú vlastný obraz Západu.

  Ponorte sa do svojej skrine s The Minimalists. Zmení vám pohľad na svet

  Tak trochu iný pohľad na módny priemysel ponúka dokument Minimalism. Ide o projekt dvoch autorov s prezývkou The Minimalists, teda Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus. Odhaľujú v ňom životný štýl ľudí, ktorí sa rozhodli riadiť zásadami minimalizmu.

  Zdroj: The Minimalists

  Aj keď dokument nie je iba o móde, dotýka sa problému, ktorý leží v srdci všetkých vyššie uvedených filmov. Poskytuje totiž návod na to, ako nakupovať s väčšou obozretnosťou. Naučí vás pozerať sa na majetok ako na zdroj šťastia a ukáže vám, že ho vďaka tomu potrebujete o dosť menej, než ste si mysleli.

  Zdroj: Good On You, Conscious Life and Style, The Minimalists, Instagram, YouTube

  Odhrňte oponu módneho priemyslu. Objavte dokumenty odhaľujúce jeho skrytú stránku

  Pripravte sa na nezabudnuteľnú dovolenku. Zložte hlavu v luxusnom tree house

  Jedným z najneobvyklejších spôsobov, ako si vychutnať vytúženú dovolenku, sú luxusné hotely ukotvené v korunách stromov. Takzvané tree house vám totiž umožnia plne splynúť s okolitou prírodou. Vychutnať si tak naplno môžete nielen pohodlie a odpočinok, ale aj nenahraditeľný pokoj.

  Dokonalé telo, zmyselný výraz a nezameniteľná aura. Zoznámte sa s múzami známych dizajnérov

  Predstavte si svet módy ako scénu, kde sa stretáva umenie, elegancia a individualita. Za každým módnym géniom stojí tajomná sila, ktorá im prepožičiava víziu a kreativitu, s názvom múza. Dokonalé telo a zmyselný výraz sú potom len začiatkom. Za nezameniteľnou módnou kreáciou totiž stojí oslnivá aura inšpirácie.

  Nákupný zoznam na apríl: Pôsobivý účes získate vďaka Djerf Avenue. O šťavnaté pery sa postará rúž YSL Beauty

  Značky a známe osobnosti zo sveta módy a krásy nezaháľali ani tentoraz. Náš nákupný zoznam na nový mesiac sa tak opäť plní. Predné priečky nášho wishlistu zaplnili nová vlasová rada podnikateľky Matildy Djerf alebo spodná bielizeň speváčky Rihanny. Jej nákupom si tak môžeme skrátiť čakanie na jej zatiaľ bájny nový album.

  Veľa zábavy za málo peňazí. Parádne pánske tenisky nemusia stáť desaťtisíce korún

  Slnečné jarné dni si žiadajú nové pánske tenisky. To však neznamená, že nevyhnutne zaťažia váš rozpočet. Existujú totiž trendy sneakers, disponujúce rovnakým efektom, ako keď obujete dizajnérske topánky za desaťtisíce korún. Do mestskej módy novo spadajú tenisky Salomon a zotrvávajú v nej modely Adidas Samba alebo Campus. Nad vecou zostanete aj so značkou Axel Arigato.