Zábery z Pitbullových koncertov a fanúšičky prezlečené za obľúbeného umelca v posledných týždňoch zaplnili nejednu „for you page“ na sociálnych sieťach. Často ide o ženy, ktoré sa považujú za feministky, ale napriek tomu s Pitbullom nadšene spievajú texty, ktoré ženy objektivizujú. Do popredia totiž vstupuje moderný postfeminizmus, podľa ktorého majú ženy vo svojich rukách moc a schopnosť kritického myslenia.
V júni Pitbull vzal Európu útokom s turné, počas ktorého nezabudol ani na Prahu. Hoci vo svojich piesňach a vystúpeniach často objektivizuje ženy, umelec sa teší u ženského publika veľkej popularite. Táto skutočnosť sa dostáva do rozporu so súčasným nastavením spoločnosti, ktoré je na rozdiel od minulosti založené na princípoch rovnosti, rešpektu a rodovej spravodlivosti.
Zobraziť príspevok na Instagrame
You know you want me. Pitbull má piesne založené na „playboy masculinity“
Pitbull navyše stelesňuje takzvanú „playboy masculinity“. V piesňach sa prezentuje ako nespútaný muž, ktorý má právo na ženy, pretože má status, peniaze a oplýva šarmom. Ženy sú potom ako v textoch, tak videoklipoch jeho skladieb sexualizované a ich osobnosti sú redukované na časti ich tela.
V skladbách zaznievajú verše ako: „I have ‘em like Miley Cyrus, clothes off. Twerking in their bras and thongs. Face down, booty up, (…) She says she won’t, but I bet she will,“ zaznieva v piesni Timber. V preklade: „Mám ich ako Miley Cyrus, bez oblečenia. Twerkujú len v spodnej bielizni a podprsenke. Tvár dolu, zadkom hore. (…) Hovorí, že nechce, ale stavím sa, že bude.“

Zdroj: pitbullmusic.com
V inej piesni potom rapuje: „Mami got an ass like a donkey, with a monkey. Look like King Kong, woo. Back it up, like a Tonka truck. You know you want me,“ v tracku I Know You Want Me. Preložené: „Má zadok ako osol, s opicou. Vyzerá ako King Kong, woo. Cúvaj tým, ako by si bola nákladné auto Tonka. Viem, že ma chceš.“
Objektivizácia žien a vyššie popísaná osobnosť „playboy masculinity“ v pesničkách ale rozhodne nie sú iba výsadou Pitbulla. Texty s týmito znakmi sa objavujú u množstva ďalších populárnych rapperov, a to ako svetových, tak českých. Patria medzi ne napríklad Flo Rida, LMFAO, Central Cee, Yzomandias alebo PTK.
Kultúra nie je čiernobiela. Zmysel pre humor funguje ako štít
Postfeminizmus chápe slobodu žien ako schopnosť vedomej voľby. Namiesto kritiky objektifikácie kladie dôraz na individualitu a kritické myslenie. Napríklad podľa autorov Samuela Lindsay a Antoniy C. Lyons si v súčasnom postfeministickom kontexte ženy vyberajú, že chcú byť objektivizované. Ak teda k sexualizovanému obsahu pristupujú s iróniou a vedomým odstupom, môžu si ho užívať.
Sú to totiž ženy, ktoré majú v tomto kontexte moc, nie muži. Sexualizované prejavy sú navyše často zabalené do irónie. Pitbull sa pri provokatívnom texte usmieva a žmurká, čo symbolizuje vedomie, že to trochu preháňa. Inými slovami, kto to nechápe, nemá zmysel pre humor. U jeho piesní hrá rolu ešte ďalší faktor, a to ich chytľavý beat a s ním spojená atmosféra, pri ktorej máme chuť tancovať.
@pitbull My mother is my superhero… #InternationalWomensMonth #WednesdayWisdom ♬ originálny zvuk – Pitbull
Postfeministické prístupy môžu vzbudzovať dojem, že posilňujú patriarchálne vzorce, ktoré feministické hodnoty dlhodobo spochybňujú. Tento rozpor však nemusí nevyhnutne vylučovať feministické hodnoty. Odhaľuje, že dnešná realita je komplexná. Feminizmus je v súčasnosti založený na vedomej voľbe a kritickom myslení. Kultúra nie je čiernobiela.
S tým sa spája aj ďalší fakt, a to ten, že Pitbull o ženách v rozhovoroch a ďalších vyjadreniach hovorí s jasným rešpektom. V preklade prehlasuje: „Moja mama je moja superhrdinka. Preto stále hovorím, že žena je tá najsilnejšia vec na svete. Naučila ma, ako makať a ako byť vďačný.“
Zdroje: Lindsay, S., & Lyons, A. C.: Pour it up, drink it up, live it up, give it up: Masculinity and alcohol in pop music videos, Cambridge Dictionary, TikTok, Instagram