Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Spoločnosť Dior vo svojej luxusnej galérii pravidelne predstavuje výstavy zamerané na svoj módny archív. Tentokrát sa v La Galerie Dior, umiestnenej v pôvodnom ateliéri módneho domu, rozhodla vzdať hold ženám. Vystaví totiž umenie zachytávajúce spoluprácu Dior s ženskými umelkyňami. Značka tak opäť potvrdila, že sa naďalej drží svojej feministického posolstva.

  Hneď ako vstúpite do luxusných priestorov La Galerie Dior na parížskej 30 Avenue Montaigne, pochopíte, čomu sa najnovšia výstava galérie venuje. Privíta vás totiž fotografia ikonického trička Dior s nápisom Všetci by sme mali byť feministi (We Should All Be Feminists). Vo svojej debutovej kolekcii ho predstavila súčasná kreatívna riaditeľka spoločnosti Maria Grazia Chiuri. Vedenie módneho domu totiž tentokrát uprelo pozornosť na ženy.

  Od piatku 24. novembra do pondelka 13. mája budete mať možnosť vidieť umenie aj návrhy predstavujúce spoluprácu Dior s ženami. Spozorovať budete môcť napríklad historický obraz umelkyne Leonor Fini, ktorý kedysi vo svojej galérii vystavil sám Christian Dior. Nechýbať ale nebude ani reprezentácia moderného umenia. Zapojené sú totiž aj súčasné umelkyne ako Judy Chicago, Eva Jospin, Brigitte Niedermair a Katerina Jebb.

  Špeciálna miestnosť je tiež venovaná mexickej umelkyni Eline Chauvet, ktorá tento rok s Mariou Grazii Chiuri spolupracovala na finále jej cruise kolekcie. Na radu bielych šiat s klasickým Dior pásom a bar jackets totiž vyšila feministické posolstvá vo svojom typickom štýle. „Nie som tvoj majetok,“ stojí napríklad na jednom kúsku červenou niťou. Jednotlivé časti výstavy tiež prepojujú diela Kateriny Jebb. Vytvára totiž digitálne fotografie zostavené z rôznych menších obrazov.

  Ženy stáli v centre módneho domu od samého počiatku. Dior sa inšpiroval svojou matkou aj sestrou

  „Galeria sa snaží stať sa laboratóriom v zmysle diel, ktoré vystavujeme a toho, ako odhaľujú rôzne časti histórie módneho domu,“ popísal riaditeľ La Galerie Dior Olivier Flaviano. Hlavné posolstvo výstavy je teda tentokrát to, že ženy hrali vo spoločnosti kľúčovú rolu už od jej začiatku. Sám Christian Dior bol totiž hlboko ovplyvnený ako svojou matkou Madeleine, tak sestrou Catherine, podľa ktorej vytvoril ikonický parfém Miss Dior.

  Tiež Maria Grazia Chiuri razí po celú svoju kariéru jasný feministický prístup. Od svojho nástupu do Dior v roku 2017 preto tiež spolupracovala s radou umelkýň. Luxusná La Galerie Dior potom svoje dvere prvýkrát otvorila v marci minulého roku. Jej cieľom je zachytiť históriu módneho domu v mieste, kde v roku 1946 vznikol. Súčasťou je preto tiež pracovňa Christiana Diora alebo sála, v ktorej návrhár usporiadal svoje prvé módne prehliadky.

  Zdroj: WWD, My French Country Home, Town and Country Magazine, Instagram, YouTube

  Nová výstava Dior oslavuje ženy. Zdôrazňuje feministickú posolstvo módneho domu

  Dámsky sprievodca sukňami. Vyčarujte z obyčajného kúsku módny zážitok

  O sukniach sa v poslednej dobe hovorí skôr v pánskom prevedení, nemôžeme ale zabudnúť ani na tie dámske. Pýtate sa v čom je rozdiel? Samozrejme zastávame názor, že každý môže nosiť, čo chce. Hlavná rozdiel však spočíva v strihoch. Zatiaľ čo u mužov sa stretávame skôr s tradičným "áčkovým" strihom, dámska ponuka širší výber tvarov, materiálov a dĺžok.

  Odhrňte oponu módneho priemyslu. Objavte dokumenty odhaľujúce jeho skrytú stránku

  Pri objavovaní módneho sveta je potrebné nezabúdať na to, že existujú aj jeho tienisté stránky. Odporúčame preto z času na čas si pozrieť niektorý z vynikajúcich dokumentárnych filmov, ktoré odhaľujú tajomstvá tohto veľmi obľúbeného odvetvia. Môžete sa dozvedieť viac napríklad o dopadoch fast fashion, ale aj farbení oblečenia alebo násilia na zvieratách. Poučiť sa môžete aj o minimalistickom životnom štýle.

  NYFW pod drobnohľadom. Objavte kolekcie dizajnérov, o ktorých sa v Európe veľmi nehovorí

  New York v predchádzajúcich dňoch ovládol týždeň módy. Trendy sa stali predovšetkým veľké mená, napríklad Carolina Herrera, Thom Browne alebo Tommy Hilfiger. Ich prehliadky sa ako vždy dostali na titulky magazínov, útokom vzali aj sociálne siete. Avšak spomínané prehliadky sú len hŕstkou toho, čo nám NYFW môže ponúknuť. Spoznajte módne domy, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť.

  Topánky ako investícia: ktoré modely Saint Laurent stoja za to?

  Estetika francúzskeho domu Saint Laurent je synonymom zvodnej, sebavedomej a štýlovej ženy. Jeho topánky preto nie sú výnimkou. Mnohé z nich rozhodne už na prvý pohľad stoja za hriech. Pozrieme sa však na to, či naozaj stoja aj za vaše peniaze.