Více

  Sledujte nás na Instagrame

  V oblasti filmov a seriálov je správna vizuálna estetika polovica úspechu. V čase, keď sme zvyknutí na najprepracovanejšiu grafiku takmer čohokoľvek, od filmu očakávame riadny estetický zážitok. Okrem príbehu tvorí jeden z hlavných dôvodov, prečo sa nám film páči. Či už oceníte skvostné kulisy, alebo dokonalé zachytenie atmosféry, určite si z nášho zoznamu vyberiete.

  Farebne nasýtený filmový poklad má na konte Wes Anderson. Prvé miesto patrí filmu Grandhotel Budapešť

  Režisér Wes Anderson je svojou dokonalou filmovou estetikou preslávený. Film, o ktorom je reč, však predstavuje úplnú špičku. Ide o niekoľkými cenami ocenený film Grandhotel Budapešť. Aj keď je v ňom načrtnutá predvojnová atmosféra, ide o veľmi príjemný zážitok s hlbokým posolstvom.

  Príbeh sa odohráva vo fiktívnej krajine Zubrowka a čerpá inšpiráciu z prosperujúcej „starej“ Európy. Hoci sa film miestami odohráva v brutálnom komunistickom období, väčšina sa odohráva v prostredí kapitalistického luxusu.

  Samotný hotel je rozžiarený ružovými sýtymi odtieňmi. Európa je tu tiež vykreslená na výbornú a precízne odráža danú dobu. Niekoľko prvkov vám najskôr pripomenie Karlove Vary, odkiaľ pochádza veľká časť inšpirácie režiséra.

  V hlavnej úlohe oceníte herca Ralpha Fiennes, ktorého obsadenie hovorí za všetko. Herec je podľa nás spájaný iba s kvalitnými filmami a tu opäť predviedol skvelý výkon, ktorý dokonale korešpondoval s jeho fiktívnou postavou.

  Štýlová dekadencia. Film Saltburn stvárňuje novodobé aristokratické prostredie

  Novinka z roku 2023 s názvom Saltburn priniesla celý rad negatívnych aj pozitívnych ohlasov. Sami sme film videli a úprimne nevieme, aký z neho máme mať pocit. Čo však vieme určite, je fakt, že jeho estetika je veľmi prepracovaná. Kritikov príbehu môžeme ubezpečiť, že atmosféra a kostýmy sú nezabudnuteľné.

  Film sa odohráva prevažne vo vnútri honosného domu aristokratickej rodiny v období nultých rokov. Estetika a obzvlášť kostýmy, ako by vypadli z tejto doby aj prostredia. V kombinácii s hercom Jacobom Elordi, na ktorého má v súčasnosti polovica internetu obsesívny crush, potom estetická stránka nemá žiadnu chybu.

  @tvdinspired Tento film si zaslúžil nomináciu na zlatý glóbus #saltburn #saltburnedit #jacobelordi #jacobelordiedit #saltburnmovie #fyp #fypage #felixcatton #barrykeoghan ♬ originálny zvuk – 📞

  Fanúšikovia Jacoba Elordi navyše jasajú, pretože vo filme stvárňuje sexy a neodolateľnú postavu. Film poteší najmä oči milovníkov tzv. old money štýlu. Najväčšiu pozornosť si potom vyslúžil primárne na sociálnych sieťach. O kontroverziu sa zase starajú veľmi dekadentné až zvrátené scény.

  Temnou estetikou prekypuje film Dark Shadows. Johnny Depp a Helena Bonham Carter tvoria ikonické duo

  Film Dark Shadows, v slovenčine Temné tiene, nie je žiadnym nováčikom. Všimli ste si v ňom ale niekedy dokonale vykreslené americké sedemdesiatky? Izba teenage Caroline je úplne bezchybná, rovnako ako prímorské mestečko a dom, v ktorom rodina žije. Hviezdne obsadenie ani nekomentujeme. Helena Bonham Carter a Johnny Depp tvoria absolútne nezabudnuteľnú dvojicu.

  Čo však estetiku povyšuje na ešte vyššiu úroveň, je úžasný soundtrack. Celým filmom vás sprevádza starostlivo vybraná hudba, ktorá obsahuje skladby od Black Sabath aj Deep Purple. V kombinácii s momentálne obľúbenou upírskou tematikou vznikol ďalší filmový klenot, na ktorý nedáme dopustiť.

  Po zhliadnutí akéhokoľvek filmu z tohto zoznamu odporúčame vypočuť si aj jednotlivé originálne soundtracky. Hudba totiž neodmysliteľne patrí k estetike aj charakteru atmosféry. Grandhotel Budapešť reflektuje svoju dobu pomocou hravých orchestrálnych tónov, umocňujúcich napätie a záhadnosť. Saltburn ospevuje klasické Y2K hity, a to spoločne s old money pôsobiacimi skladbami. Dark Shadows potom oproti predošlým filmom vyžaruje vysokú melanchóliu.

  Zdroje: YouTube, TikTok, Instagram

  Estetika tvorí polovicu úspešného filmu. Potešte sa filmami lahodiace očiam

  Skryté poklady európskych pláží. Navštívte menej „slávne“ prímorské miesta

  Európa je domovom mnohých známych pláží, ktoré navštevujú turisti z celého sveta. Ale čo ak hľadáte niečo menej tradičné, pokojnejšie, a napriek tomu neuveriteľne krásne? Pripravili sme pre vás zoznam nie príliš známych, ale napriek tomu nádherných pláží v Európe, ktoré sa oplatí objaviť.

  Leto sa ponesie v znamení sedemdesiatok. Záujem o boho chic módu narastá

  V tejto letnej sezóne prichádza nový módny trend. Vracia sa nostalgický boho chic. Zabudnite však na maximalistické Y2K outfity a kvetinové čelenky z hudobných festivalov. Nový boho chic, ktorý oživila najmä návrhárka Chemena Kamali vo svojej kolekcii Chloé na jeseň a zimu 2024, je sofistikovanejší a pôvabnejší ako kedykoľvek predtým.

  Trend Tradwife vyvoláva kritiku na viacerých frontoch. Propaguje nerealistické štandardy sociálnych sietí

  Predstava jednoduchého života tradičnej manželky zaujala sociálne siete. TikTok sa zaplnil videami žien v domácnosti, ktoré sa bez námahy starajú o deti a pre svojich pracujúcich manželov varia vynaliezavé recepty. Trend Tradwife však nie je len o estetických videách s domácimi koláčmi alebo ručne vyrábaným maslom. Oživuje problematický koncept, že žena patrí iba do domácnosti.

  Marc Jacobs predstavil svoju kolekciu na jeseň 2024 s nádychom retra a animovaných rozprávok

  Vo svojej najnovšej kolekcii na jeseň 2024 sa americký návrhár Marc Jacobs zameral na jediný cieľ. Podľa jeho pozvánky sa totiž rozhodol návštevníkom show odovzdať čistú radosť. Jeho návrhy inšpirované retro érou a animovanými rozprávkami splnili jeho požiadavku na jedničku.