Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Do začiatku roka potrebujeme všetci poriadnu dávku energie. Preto je január skvelým mesiacom na vylepšenie vašej domácej kávovej výbavy. S kvalitnými pomôckami na výrobu dokonalej šálky sa vám hneď bude vstávať o niečo lepšie. Predovšetkým však budete môcť z vybraných kávových zŕn vyťažiť to najlepšie.

  Mletie kávy ako kľúč k úspechu. Alebo bez pravidelnosti to nepôjde


  Ak nekupujete zrnkovú kávu pravidelne, ale dávate prednosť jednoduchšej a už namletej možnosti, potom je čas na novoročnú zmenu. Čerstvo namletá káva je snáď najväčší rozdiel, ktorý pocítite pri hľadaní dokonalej šálky. Pri takejto premene je však potrebné dbať na správne vybraný kávový mlynček. Môžete si vybrať napríklad elektrický, ktorý vám túto úlohu výrazne uľahčí.

  Uistite sa však, že ide o kónický mlynček. Tento mechanizmus totiž zaručí, že sa zrnká rozomelú rovnomerne, čo je pri extrakcii kávy to najdôležitejšie. Zároveň uprednostnite jednoduché možnosti nastavenia hrubosti mletých zŕn. Užitočný môže byť aj ručný mlynček, pretože s ním je nastavenie spomínanej veľkosti o niečo jednoduchšie. Zaručí tiež krásny ranný rituál.

  Zdroj: Niche, Comandante

  O vylepšenie šálky sa postará aj presná váha. Bude sa hodiť najmä pri filtri

  Ak už vlastníte dokonalý mlynček na kávu, môže sa vám hodiť presná váha. Je užitočná najmä pre milovníkov filtrov, ktorí používajú french press, V60 alebo napríklad chemex. Ďalším veľmi dôležitým bodom extrakcie kávy je pomer vody a kávy. Pri výbere správneho pomocníka by ste mali dbať napríklad na jeho rýchlosť.

  Ďalšou výhodnou funkciou môže byť napríklad odolnosť proti vode, ktorá by však pri tých lepších modeloch mala byť samozrejmosťou. Niektoré váhy ponúkajú aj časovač, čo je tiež užitočná pomôcka. Aj keď môžete kávu extrahovať „od oka“, väčšia precíznosť prinesie ešte lepšie výsledky. Kvalitné váhy ponúkajú napríklad značky Fellow alebo Acaia.

  Zdroj: Fellow, Acaia

  Kúpte si takú, ktorá je funkčná aj dizajnová. Špeciálnu kanvicu si zamilujete

  V prípade, že ste špeciálnu kanvicu na kávu ešte nikdy nevideli, iste si ju čoskoro zamilujete. Ide totiž o veľmi roztomilú pomôcku. Opäť sa vám bude hodiť pri alternatívnych prípravách kávy, ako je spomínaný Chemex, V60, AeroPress a ďalšie. Vďaka svojmu úzkemu hrdlu totiž umožňuje správne zaliatie rozomletej kávy.

  Často je totiž dôležité, aby sa všetky zrnká pod vodu dostali rovnomerne, pomaly a približne v rovnakom čase. Podobná precíznosť sa však ťažko dodržuje s klasickou varnou kanvicou. Okrem toho podobné kanvice ponúkajú aj sledovanie teploty, čo je ďalšia dôležitá funkcia. Niektoré kávy totiž vyžadujú napríklad vodu s teplotou len 80 alebo 90 stupňov.

  Zdroj: Cosori, Fellow

  Vychutnajte si skvelú kávu na cestách. Prenosné kávovary ocenia najmä dobrodruhovia

  Ďalším spôsobom, ako pozdvihnúť svoju kávovú hru na ďalšiu úroveň sú alternatívne prípravy kávy vhodné aj na cestovanie. Jednou z nich je už spomínaný AeroPress. Ide o ľahký a jednoduchý nástroj, ktorý sa ľahko umýva a je veľmi skladný. Stačí vám len vyextrahovanú kávu pretlačiť cez filter rovno do hrnčeka.

  Ak ste však skôr milovníkmi espressa, potom oceníte pomôcku s názvom Nanopresso. Stačí v podstate len stlačiť a na svete je dokonalá šálka čerstvej kávy. Okrem toho sa táto pomôcka dá v praktickom balení ľahko prenášať. Jej ľahkosť si zamilujú najmä dobrodruhovia cestujúci na niekoľkodňové túry.

  Zdroj: AeroPress, Wacaco

  Na detailoch záleží. Postarajte sa aj o štýlové hrnčeky

  Posledný tip je skôr čerešničkou na torte. Nie je totiž nič lepšie, než si svoj vypiplaný nápoj vypiť v dizajnovom hrnčeku. Pokiaľ si neviete rady, alebo ste milovníkmi minimalizmu, odporúčame predovšetkým modely bez ušiek. Aj keď sa môžu zdať nepraktické, opak je pravdou. Okrem toho s nimi urobíte dojem na všetkých znalcov Instagramu.

  Na známej sociálnej sieti sa totiž objavujú s vytrvalou pravidelnosťou. Zamilovali sme si aj rôzne farebné varianty, ale chybu neurobíte napríklad ani s hrnčekmi Nespresso. Majú totiž onen jednoduchý tvar, ozvláštnené sú však o zaujímavé ryhy. Podobné verzie ale nájdete prakticky v každom dizajnovom obchode.

  Zdroje: Instagram

  Začnite nový rok s kvalitnou dávkou kofeínu. Vylepšite svoju kávovú hru

  Dámsky sprievodca sukňami. Vyčarujte z obyčajného kúsku módny zážitok

  O sukniach sa v poslednej dobe hovorí skôr v pánskom prevedení, nemôžeme ale zabudnúť ani na tie dámske. Pýtate sa v čom je rozdiel? Samozrejme zastávame názor, že každý môže nosiť, čo chce. Hlavná rozdiel však spočíva v strihoch. Zatiaľ čo u mužov sa stretávame skôr s tradičným "áčkovým" strihom, dámska ponuka širší výber tvarov, materiálov a dĺžok.

  Odhrňte oponu módneho priemyslu. Objavte dokumenty odhaľujúce jeho skrytú stránku

  Pri objavovaní módneho sveta je potrebné nezabúdať na to, že existujú aj jeho tienisté stránky. Odporúčame preto z času na čas si pozrieť niektorý z vynikajúcich dokumentárnych filmov, ktoré odhaľujú tajomstvá tohto veľmi obľúbeného odvetvia. Môžete sa dozvedieť viac napríklad o dopadoch fast fashion, ale aj farbení oblečenia alebo násilia na zvieratách. Poučiť sa môžete aj o minimalistickom životnom štýle.

  NYFW pod drobnohľadom. Objavte kolekcie dizajnérov, o ktorých sa v Európe veľmi nehovorí

  New York v predchádzajúcich dňoch ovládol týždeň módy. Trendy sa stali predovšetkým veľké mená, napríklad Carolina Herrera, Thom Browne alebo Tommy Hilfiger. Ich prehliadky sa ako vždy dostali na titulky magazínov, útokom vzali aj sociálne siete. Avšak spomínané prehliadky sú len hŕstkou toho, čo nám NYFW môže ponúknuť. Spoznajte módne domy, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť.

  Topánky ako investícia: ktoré modely Saint Laurent stoja za to?

  Estetika francúzskeho domu Saint Laurent je synonymom zvodnej, sebavedomej a štýlovej ženy. Jeho topánky preto nie sú výnimkou. Mnohé z nich rozhodne už na prvý pohľad stoja za hriech. Pozrieme sa však na to, či naozaj stoja aj za vaše peniaze.