Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Prvá balaklava uzrela svetlo sveta v predminulom storočí. Napriek všetkým jej vzostupom a pádom v dizajnérskych kolekciách sa jej veľký návrat podaril až v roku 2019. Najprv sme ju vnímali ako sezónny rýchly trend, ale v nasledujúcich rokoch sa z prehliadkových mól presunula do každodenných šatníkov. Ako ho tento rok štylizovať a do ktorého modelu investovať? Na tieto otázky vám radi odpovieme.

  Ak sa rozhodnete nosiť nezvyčajný kúsok, akým je balaclava, bolo by dobré o nej niečo vedieť. V skratke, balaklava ako odevný prvok nachádza svoj názov v rovnomennom meste Balaklava, na polostrove Krym. Počas vojny v 19. storočí slúžila ako ochrana pred miestnymi klimatickými podmienkami.

  V tom čase kontroverzná pokrývka hlavy nadobudla politickú a vojenskú symboliku, ktorá sa následne často odrážala v dobových umeleckých dielach. Jej význam sa však v priebehu ďalšieho vývoja výrazne zmenil.

  Balaclava súčasnosti je štýlovým a praktickým doplnkom. Zabudnite na bad hair day aj na make-up

  Aj keď si to možno neuvedomujeme, hovoríme o módnom doplnku, ktorý možno ako prvý v histórii nesie viac než len estetický význam. Praktickosť je na prvom mieste. Rovnako ako vojaci nás zahrieva, udržiava v teple celú hlavu a chráni nás pred mrazivým vetrom, ktorý nás v zimných mesiacoch tak veľmi rozčuľuje.

  Originálny doplnok má však aj ďalšie výhody. Ak sa rozhodnete balaklavu vytiahnuť, môžete zabudnúť aj na dlhé prípravy módnych účesov. Majiteľky balaklavy, ktorá má len výrez na oči, sa nemusia starať ani o make-up. Po prvé, je to v tejto chvíli zbytočné, a po druhé, nechcete si svoj nový obľúbený kúsok zašpiniť.

  Prvé priečky zaujímajú úpletové balaclavy. Sú roztomilé a zároveň pohodlné

  Snáď najobľúbenejším materiálom vo svete balaclav je akýkoľvek úplet. Už na prvý pohľad z neho vyžaruje komfort a teplá energia. Okrem toho dokáže vyzdvihnúť aj krásu tváre, pretože zakrýva okolité, občas mierne rušivé prvky. Kombinácia úpletu a podčiarknutie krásy tak vykúzli veľmi roztomilé combo.

  Nášho obľúbenca najskôr poznať nebudete. Je ním totiž nie príliš známa značka Past Tense, teda dizajnérske štúdio s showroomom v Paríži. Na návrhoch spolupracuje s kodanskými priaznivcami a vytvára tak streetwear na pomedzí škandinávskych a francúzskych módnych hraníc. Balaclavy tu dokonale zapadajú do jednoduchých lookov a vytvárajú tak skvelé príkladové outfity.

  Zdroj: Past Tense

  Ďalšou skvelou voľbou sú fluffy typy balaclav. Ide o ešte roztomilejšiu verziu, než sú tie z klasického úpletu. V aktuálnej kolekcii ich ponúka napríklad módny dom Jacquemus, ktorý sa ich rozhodol ozvláštniť o malý predný šilt. Luxusné modely tak budú vhodné aj do dažďa.

  Ak vám však vadí, že rovnakú pokrývku hlavy od spomínaných značiek vlastní veľké množstvo módnych nadšencov, môžete sa po cenovo dostupnejších možnostiach poobzerať na stránkach Urban Outfiters. Jedná sa o bežný nákupný reťazec produkujúci rýchlu módu. Jeho ponuka balaclav vás ale nečakane prekvapí.

  Zdroj: Jacquemus

  V Marine Serre balaclave sa predviedol aj český rapper Cashanova Bulhar. Pochválil sa s ňou v novom albume

  Obľúbený český raper mal na úvodnej fotografii svojho nového albumu FLEXSYMBOL oblečenú béžovú balaklavu značky Marine Serre, ktorú zdobia ikonické polmesiace. Vybrať si však môžete aj z hnedej alebo čiernej verzie. Značka tento kus oblečenia umiestňuje takmer do každej kolekcie. Rapper tak takpovediac vyviedol kráľovnú všetkých balaclav.

  Aj to je príklad toho, aké originálne môžu byť tieto pokrývky hlavy. Ak však začínate, odporúčame zvoliť neutrálnejšie modely uvedené vyššie. Postupne sa môžete začať hrať s týmto zábavným kúskom a kombinovať rôzne odtiene a vzory vo svojich outfitoch.

  Zdroje: Instagram

  Foto:Miu Miu

  Štýl a uši v teple. Balaclava si v módnom svete stále drží svoje miesto

  Skryté poklady európskych pláží. Navštívte menej „slávne“ prímorské miesta

  Európa je domovom mnohých známych pláží, ktoré navštevujú turisti z celého sveta. Ale čo ak hľadáte niečo menej tradičné, pokojnejšie, a napriek tomu neuveriteľne krásne? Pripravili sme pre vás zoznam nie príliš známych, ale napriek tomu nádherných pláží v Európe, ktoré sa oplatí objaviť.

  Leto sa ponesie v znamení sedemdesiatok. Záujem o boho chic módu narastá

  V tejto letnej sezóne prichádza nový módny trend. Vracia sa nostalgický boho chic. Zabudnite však na maximalistické Y2K outfity a kvetinové čelenky z hudobných festivalov. Nový boho chic, ktorý oživila najmä návrhárka Chemena Kamali vo svojej kolekcii Chloé na jeseň a zimu 2024, je sofistikovanejší a pôvabnejší ako kedykoľvek predtým.

  Trend Tradwife vyvoláva kritiku na viacerých frontoch. Propaguje nerealistické štandardy sociálnych sietí

  Predstava jednoduchého života tradičnej manželky zaujala sociálne siete. TikTok sa zaplnil videami žien v domácnosti, ktoré sa bez námahy starajú o deti a pre svojich pracujúcich manželov varia vynaliezavé recepty. Trend Tradwife však nie je len o estetických videách s domácimi koláčmi alebo ručne vyrábaným maslom. Oživuje problematický koncept, že žena patrí iba do domácnosti.

  Marc Jacobs predstavil svoju kolekciu na jeseň 2024 s nádychom retra a animovaných rozprávok

  Vo svojej najnovšej kolekcii na jeseň 2024 sa americký návrhár Marc Jacobs zameral na jediný cieľ. Podľa jeho pozvánky sa totiž rozhodol návštevníkom show odovzdať čistú radosť. Jeho návrhy inšpirované retro érou a animovanými rozprávkami splnili jeho požiadavku na jedničku.