Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Prvá balaklava uzrela svetlo sveta v predminulom storočí. Napriek všetkým jej vzostupom a pádom v dizajnérskych kolekciách sa jej veľký návrat podaril až v roku 2019. Najprv sme ju vnímali ako sezónny rýchly trend, ale v nasledujúcich rokoch sa z prehliadkových mól presunula do každodenných šatníkov. Ako ho tento rok štylizovať a do ktorého modelu investovať? Na tieto otázky vám radi odpovieme.

  Ak sa rozhodnete nosiť nezvyčajný kúsok, akým je balaclava, bolo by dobré o nej niečo vedieť. V skratke, balaklava ako odevný prvok nachádza svoj názov v rovnomennom meste Balaklava, na polostrove Krym. Počas vojny v 19. storočí slúžila ako ochrana pred miestnymi klimatickými podmienkami.

  V tom čase kontroverzná pokrývka hlavy nadobudla politickú a vojenskú symboliku, ktorá sa následne často odrážala v dobových umeleckých dielach. Jej význam sa však v priebehu ďalšieho vývoja výrazne zmenil.

  Balaclava súčasnosti je štýlovým a praktickým doplnkom. Zabudnite na bad hair day aj na make-up

  Aj keď si to možno neuvedomujeme, hovoríme o módnom doplnku, ktorý možno ako prvý v histórii nesie viac než len estetický význam. Praktickosť je na prvom mieste. Rovnako ako vojaci nás zahrieva, udržiava v teple celú hlavu a chráni nás pred mrazivým vetrom, ktorý nás v zimných mesiacoch tak veľmi rozčuľuje.

  Originálny doplnok má však aj ďalšie výhody. Ak sa rozhodnete balaklavu vytiahnuť, môžete zabudnúť aj na dlhé prípravy módnych účesov. Majiteľky balaklavy, ktorá má len výrez na oči, sa nemusia starať ani o make-up. Po prvé, je to v tejto chvíli zbytočné, a po druhé, nechcete si svoj nový obľúbený kúsok zašpiniť.

  Prvé priečky zaujímajú úpletové balaclavy. Sú roztomilé a zároveň pohodlné

  Snáď najobľúbenejším materiálom vo svete balaclav je akýkoľvek úplet. Už na prvý pohľad z neho vyžaruje komfort a teplá energia. Okrem toho dokáže vyzdvihnúť aj krásu tváre, pretože zakrýva okolité, občas mierne rušivé prvky. Kombinácia úpletu a podčiarknutie krásy tak vykúzli veľmi roztomilé combo.

  Nášho obľúbenca najskôr poznať nebudete. Je ním totiž nie príliš známa značka Past Tense, teda dizajnérske štúdio s showroomom v Paríži. Na návrhoch spolupracuje s kodanskými priaznivcami a vytvára tak streetwear na pomedzí škandinávskych a francúzskych módnych hraníc. Balaclavy tu dokonale zapadajú do jednoduchých lookov a vytvárajú tak skvelé príkladové outfity.

  Zdroj: Past Tense

  Ďalšou skvelou voľbou sú fluffy typy balaclav. Ide o ešte roztomilejšiu verziu, než sú tie z klasického úpletu. V aktuálnej kolekcii ich ponúka napríklad módny dom Jacquemus, ktorý sa ich rozhodol ozvláštniť o malý predný šilt. Luxusné modely tak budú vhodné aj do dažďa.

  Ak vám však vadí, že rovnakú pokrývku hlavy od spomínaných značiek vlastní veľké množstvo módnych nadšencov, môžete sa po cenovo dostupnejších možnostiach poobzerať na stránkach Urban Outfiters. Jedná sa o bežný nákupný reťazec produkujúci rýchlu módu. Jeho ponuka balaclav vás ale nečakane prekvapí.

  Zdroj: Jacquemus

  V Marine Serre balaclave sa predviedol aj český rapper Cashanova Bulhar. Pochválil sa s ňou v novom albume

  Obľúbený český raper mal na úvodnej fotografii svojho nového albumu FLEXSYMBOL oblečenú béžovú balaklavu značky Marine Serre, ktorú zdobia ikonické polmesiace. Vybrať si však môžete aj z hnedej alebo čiernej verzie. Značka tento kus oblečenia umiestňuje takmer do každej kolekcie. Rapper tak takpovediac vyviedol kráľovnú všetkých balaclav.

  Aj to je príklad toho, aké originálne môžu byť tieto pokrývky hlavy. Ak však začínate, odporúčame zvoliť neutrálnejšie modely uvedené vyššie. Postupne sa môžete začať hrať s týmto zábavným kúskom a kombinovať rôzne odtiene a vzory vo svojich outfitoch.

  Zdroje: Instagram

  Foto:Miu Miu

  Štýl a uši v teple. Balaclava si v módnom svete stále drží svoje miesto

  Dámsky sprievodca sukňami. Vyčarujte z obyčajného kúsku módny zážitok

  O sukniach sa v poslednej dobe hovorí skôr v pánskom prevedení, nemôžeme ale zabudnúť ani na tie dámske. Pýtate sa v čom je rozdiel? Samozrejme zastávame názor, že každý môže nosiť, čo chce. Hlavná rozdiel však spočíva v strihoch. Zatiaľ čo u mužov sa stretávame skôr s tradičným "áčkovým" strihom, dámska ponuka širší výber tvarov, materiálov a dĺžok.

  Odhrňte oponu módneho priemyslu. Objavte dokumenty odhaľujúce jeho skrytú stránku

  Pri objavovaní módneho sveta je potrebné nezabúdať na to, že existujú aj jeho tienisté stránky. Odporúčame preto z času na čas si pozrieť niektorý z vynikajúcich dokumentárnych filmov, ktoré odhaľujú tajomstvá tohto veľmi obľúbeného odvetvia. Môžete sa dozvedieť viac napríklad o dopadoch fast fashion, ale aj farbení oblečenia alebo násilia na zvieratách. Poučiť sa môžete aj o minimalistickom životnom štýle.

  NYFW pod drobnohľadom. Objavte kolekcie dizajnérov, o ktorých sa v Európe veľmi nehovorí

  New York v predchádzajúcich dňoch ovládol týždeň módy. Trendy sa stali predovšetkým veľké mená, napríklad Carolina Herrera, Thom Browne alebo Tommy Hilfiger. Ich prehliadky sa ako vždy dostali na titulky magazínov, útokom vzali aj sociálne siete. Avšak spomínané prehliadky sú len hŕstkou toho, čo nám NYFW môže ponúknuť. Spoznajte módne domy, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť.

  Topánky ako investícia: ktoré modely Saint Laurent stoja za to?

  Estetika francúzskeho domu Saint Laurent je synonymom zvodnej, sebavedomej a štýlovej ženy. Jeho topánky preto nie sú výnimkou. Mnohé z nich rozhodne už na prvý pohľad stoja za hriech. Pozrieme sa však na to, či naozaj stoja aj za vaše peniaze.