Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Nastal čas urobiť si módnu bilanciu za tento rok. Opäť sme boli svedkami okúzľujúcich kolekcií a hviezdnych okamihov. Neobišlo sa to však ani bez kontroverzií a nepríjemných udalostí, ktoré tento rok tiež definovali. Prinášame preto zoznam najväčších prehliadkových prešľapov aj vtipných momentov zo sveta módy.

  Rok 2023 nám ukázal, že aj maximalistický outfit má svoje limity

  Niektoré kolekcie na tohtoročných týždňoch módy otvorene bojkotovali všadeprítomný nenápadný luxus. Namiesto toho sa mnoho značiek vydalo cestou energického maximalizmu, a to v tom najlepšom slova zmysle.

  Vytvoriť dokonale vyladený maximalistický look je však umenie. Taký počin vyžaduje precízne estetické cítenie a schopnosť balansovať na tenkom ľade. Outfit s príliš mnohými farbami a vzormi totiž môže ľahko prerásť z maximalistického do nevkusného.

  Zdroj: Chanel, Collina Strada, Louis Vuitton

  Počas tohto roku sme aj napriek tomu boli svedkami mnohých skvelých kolekcií, ktoré reprezentovali maximalistické majstrovstvá návrhárov. Niektoré sa ale kvôli už spomínaným dôvodom skôr nepodarili. Musíme však podotknúť, že takéto módne omyly boli väčšinou a našťastie ojedinelé.

  Jemne rušivé kombinácie vzorov a farieb sme zbadali napríklad v kolekcii Chanel na jar/leto 2024. Nevhodnú kombináciu károvaného vzoru, čipky a medené farby zvolila Collina Strada na jeseň/zimu 2023.

  Príliš presýtene pôsobí aj look z prehliadky Louis Vuitton na jeseň/zimu 2023. Obrovskému množstvu vzorov rozhodne nepomohli ani futuristické svietiace okuliare.

  Miranda Priestly z filmu Diabol nosí Pradu by sa zhrozila. Nie všetky kvety ohromia

  Pri maximalizme z trochu iného súdka ešte zostaneme. Prehliadkam totiž výrazne dominovali aj kvetinové vzory. Mnohé z nich nám vyrazili dych, iné nás ale prekvapili skôr v tom negatívnom zmysle.

  Taký dojem v nás zanechala napríklad kombinácia rôznych vzorov s kvetinovým kabátom, ktorá sa objavila pri Missoni na prehliadke jeseň/zima 2023. Po farebnej stránke nemáme žiadne výhrady, ale jednotlivé vzory spolu príliš neladia.

  Zdroj: Missoni, Simone Rocha, Molly Goddard

  Nestotožnili sme sa ani so šatami z kolekcie Simone Rocha jeseň/zima 2023. Ich hlavným prvkom sú tri rozdielne látky zošité dohromady. Z hľadiska farebnosti to opäť nie je žiadna tragédia, ale drastické prechody z jednej látky do druhej sú až príliš do očí bijúce.

  Nepríjemne nás prekvapil aj look s kvetinovou sukňou z kolekcie Molly Goddard na jar/leto 2024. Pôsobí chaoticky a jednotlivé kusy k sebe vôbec nepasujú. Vyzerajú, akoby boli kombinované náhodne, nie premyslene.

  Otázka roka: Až akému nebezpečenstvu sú návrhári schopní vystaviť svoje modelky?

  Návrhár Christian Cowan sa pri svojej prehliadke jar/leto 2024 postaral o vtipný a zároveň poburujúci moment. Na mólo poslal modelku oblečenú ako obriu chlpatú čiernu guľu. Outfit ale prirodzene znemožňoval modelke akúkoľvek schopnosť vidieť a orientovať sa v priestore.

  Potulovala sa preto zmätene po móle, kým celý incident nevyeskaloval, keď narazila do prvého radu plného užasnutých hostí. Nakoniec jej preto musel pomôcť organizačný tím, ktorý ju bezpečne odviedol do zákulisia.

  Uteráková sukňa a topánky pripomínajúce ľudské nohy sa napriek všetkému stali hitom sociálnych sietí

  Okrem vypichnutia nepodarených kúskov, ale musíme tento rok oceniť aj zmysel pre humor niektorých francúzskych módnych domov. Napríklad Balenciaga predstavila sukňu z uteráka s cenovkou zhruba 18-tisíc korún. Takmer nemusíme dodávať, že sa samozrejme ihneď stala internetovou senzáciou.

  Zdroj: Balenciaga

  Ďalším podobne humorným kúskom boli čižmy z dielne Louis Vuitton, pripomínajúce ľudskú nohu s ponožkou a lodičkou. Pre zmenu za ne v prepočte zaplatíte asi 51 tisíc korún. Nie je sa ale čomu diviť, topánky totiž vzdávajú hold surrealizmu skutočne geniálnym spôsobom.

  Zdroj: Louis Vuitton

  Milovníkov módy tento rok pobavila aj Jennifer Lawrence a jej páskový incident

  Na odľahčenie pridávame aj veselú nehodu, ktorá sa udiala nedávno pri otváracom ceremoniáli svetelnej show a sviatočnej výlohy Dior v obchodnom dome Saks. S prejavom na ňom vystúpila aj známa herečka Jennifer Lawrence.

  V jednej chvíli sa jej však rozopol opasok a spadol na zem. Celá situácia bola komická predovšetkým preto, že reakcia Lawrence bola na nezaplatenie. My môžeme len dodať, že podobne nám všetkým budú praskať opasky aj počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov.

  Zdroje: Instagram, YouTube

  Nevydarené módne momenty roku: Od balansovania na hranici maximalizmu až po uterákovú sukňu Balenciaga

  Dámsky sprievodca sukňami. Vyčarujte z obyčajného kúsku módny zážitok

  O sukniach sa v poslednej dobe hovorí skôr v pánskom prevedení, nemôžeme ale zabudnúť ani na tie dámske. Pýtate sa v čom je rozdiel? Samozrejme zastávame názor, že každý môže nosiť, čo chce. Hlavná rozdiel však spočíva v strihoch. Zatiaľ čo u mužov sa stretávame skôr s tradičným "áčkovým" strihom, dámska ponuka širší výber tvarov, materiálov a dĺžok.

  Odhrňte oponu módneho priemyslu. Objavte dokumenty odhaľujúce jeho skrytú stránku

  Pri objavovaní módneho sveta je potrebné nezabúdať na to, že existujú aj jeho tienisté stránky. Odporúčame preto z času na čas si pozrieť niektorý z vynikajúcich dokumentárnych filmov, ktoré odhaľujú tajomstvá tohto veľmi obľúbeného odvetvia. Môžete sa dozvedieť viac napríklad o dopadoch fast fashion, ale aj farbení oblečenia alebo násilia na zvieratách. Poučiť sa môžete aj o minimalistickom životnom štýle.

  NYFW pod drobnohľadom. Objavte kolekcie dizajnérov, o ktorých sa v Európe veľmi nehovorí

  New York v predchádzajúcich dňoch ovládol týždeň módy. Trendy sa stali predovšetkým veľké mená, napríklad Carolina Herrera, Thom Browne alebo Tommy Hilfiger. Ich prehliadky sa ako vždy dostali na titulky magazínov, útokom vzali aj sociálne siete. Avšak spomínané prehliadky sú len hŕstkou toho, čo nám NYFW môže ponúknuť. Spoznajte módne domy, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť.

  Topánky ako investícia: ktoré modely Saint Laurent stoja za to?

  Estetika francúzskeho domu Saint Laurent je synonymom zvodnej, sebavedomej a štýlovej ženy. Jeho topánky preto nie sú výnimkou. Mnohé z nich rozhodne už na prvý pohľad stoja za hriech. Pozrieme sa však na to, či naozaj stoja aj za vaše peniaze.