Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Nastal čas urobiť si módnu bilanciu za tento rok. Opäť sme boli svedkami okúzľujúcich kolekcií a hviezdnych okamihov. Neobišlo sa to však ani bez kontroverzií a nepríjemných udalostí, ktoré tento rok tiež definovali. Prinášame preto zoznam najväčších prehliadkových prešľapov aj vtipných momentov zo sveta módy.

  Rok 2023 nám ukázal, že aj maximalistický outfit má svoje limity

  Niektoré kolekcie na tohtoročných týždňoch módy otvorene bojkotovali všadeprítomný nenápadný luxus. Namiesto toho sa mnoho značiek vydalo cestou energického maximalizmu, a to v tom najlepšom slova zmysle.

  Vytvoriť dokonale vyladený maximalistický look je však umenie. Taký počin vyžaduje precízne estetické cítenie a schopnosť balansovať na tenkom ľade. Outfit s príliš mnohými farbami a vzormi totiž môže ľahko prerásť z maximalistického do nevkusného.

  Zdroj: Chanel, Collina Strada, Louis Vuitton

  Počas tohto roku sme aj napriek tomu boli svedkami mnohých skvelých kolekcií, ktoré reprezentovali maximalistické majstrovstvá návrhárov. Niektoré sa ale kvôli už spomínaným dôvodom skôr nepodarili. Musíme však podotknúť, že takéto módne omyly boli väčšinou a našťastie ojedinelé.

  Jemne rušivé kombinácie vzorov a farieb sme zbadali napríklad v kolekcii Chanel na jar/leto 2024. Nevhodnú kombináciu károvaného vzoru, čipky a medené farby zvolila Collina Strada na jeseň/zimu 2023.

  Príliš presýtene pôsobí aj look z prehliadky Louis Vuitton na jeseň/zimu 2023. Obrovskému množstvu vzorov rozhodne nepomohli ani futuristické svietiace okuliare.

  Miranda Priestly z filmu Diabol nosí Pradu by sa zhrozila. Nie všetky kvety ohromia

  Pri maximalizme z trochu iného súdka ešte zostaneme. Prehliadkam totiž výrazne dominovali aj kvetinové vzory. Mnohé z nich nám vyrazili dych, iné nás ale prekvapili skôr v tom negatívnom zmysle.

  Taký dojem v nás zanechala napríklad kombinácia rôznych vzorov s kvetinovým kabátom, ktorá sa objavila pri Missoni na prehliadke jeseň/zima 2023. Po farebnej stránke nemáme žiadne výhrady, ale jednotlivé vzory spolu príliš neladia.

  Zdroj: Missoni, Simone Rocha, Molly Goddard

  Nestotožnili sme sa ani so šatami z kolekcie Simone Rocha jeseň/zima 2023. Ich hlavným prvkom sú tri rozdielne látky zošité dohromady. Z hľadiska farebnosti to opäť nie je žiadna tragédia, ale drastické prechody z jednej látky do druhej sú až príliš do očí bijúce.

  Nepríjemne nás prekvapil aj look s kvetinovou sukňou z kolekcie Molly Goddard na jar/leto 2024. Pôsobí chaoticky a jednotlivé kusy k sebe vôbec nepasujú. Vyzerajú, akoby boli kombinované náhodne, nie premyslene.

  Otázka roka: Až akému nebezpečenstvu sú návrhári schopní vystaviť svoje modelky?

  Návrhár Christian Cowan sa pri svojej prehliadke jar/leto 2024 postaral o vtipný a zároveň poburujúci moment. Na mólo poslal modelku oblečenú ako obriu chlpatú čiernu guľu. Outfit ale prirodzene znemožňoval modelke akúkoľvek schopnosť vidieť a orientovať sa v priestore.

  Potulovala sa preto zmätene po móle, kým celý incident nevyeskaloval, keď narazila do prvého radu plného užasnutých hostí. Nakoniec jej preto musel pomôcť organizačný tím, ktorý ju bezpečne odviedol do zákulisia.

  Uteráková sukňa a topánky pripomínajúce ľudské nohy sa napriek všetkému stali hitom sociálnych sietí

  Okrem vypichnutia nepodarených kúskov, ale musíme tento rok oceniť aj zmysel pre humor niektorých francúzskych módnych domov. Napríklad Balenciaga predstavila sukňu z uteráka s cenovkou zhruba 18-tisíc korún. Takmer nemusíme dodávať, že sa samozrejme ihneď stala internetovou senzáciou.

  Zdroj: Balenciaga

  Ďalším podobne humorným kúskom boli čižmy z dielne Louis Vuitton, pripomínajúce ľudskú nohu s ponožkou a lodičkou. Pre zmenu za ne v prepočte zaplatíte asi 51 tisíc korún. Nie je sa ale čomu diviť, topánky totiž vzdávajú hold surrealizmu skutočne geniálnym spôsobom.

  Zdroj: Louis Vuitton

  Milovníkov módy tento rok pobavila aj Jennifer Lawrence a jej páskový incident

  Na odľahčenie pridávame aj veselú nehodu, ktorá sa udiala nedávno pri otváracom ceremoniáli svetelnej show a sviatočnej výlohy Dior v obchodnom dome Saks. S prejavom na ňom vystúpila aj známa herečka Jennifer Lawrence.

  V jednej chvíli sa jej však rozopol opasok a spadol na zem. Celá situácia bola komická predovšetkým preto, že reakcia Lawrence bola na nezaplatenie. My môžeme len dodať, že podobne nám všetkým budú praskať opasky aj počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov.

  Zdroje: Instagram, YouTube

  Nevydarené módne momenty roku: Od balansovania na hranici maximalizmu až po uterákovú sukňu Balenciaga

  Skryté poklady európskych pláží. Navštívte menej „slávne“ prímorské miesta

  Európa je domovom mnohých známych pláží, ktoré navštevujú turisti z celého sveta. Ale čo ak hľadáte niečo menej tradičné, pokojnejšie, a napriek tomu neuveriteľne krásne? Pripravili sme pre vás zoznam nie príliš známych, ale napriek tomu nádherných pláží v Európe, ktoré sa oplatí objaviť.

  Leto sa ponesie v znamení sedemdesiatok. Záujem o boho chic módu narastá

  V tejto letnej sezóne prichádza nový módny trend. Vracia sa nostalgický boho chic. Zabudnite však na maximalistické Y2K outfity a kvetinové čelenky z hudobných festivalov. Nový boho chic, ktorý oživila najmä návrhárka Chemena Kamali vo svojej kolekcii Chloé na jeseň a zimu 2024, je sofistikovanejší a pôvabnejší ako kedykoľvek predtým.

  Trend Tradwife vyvoláva kritiku na viacerých frontoch. Propaguje nerealistické štandardy sociálnych sietí

  Predstava jednoduchého života tradičnej manželky zaujala sociálne siete. TikTok sa zaplnil videami žien v domácnosti, ktoré sa bez námahy starajú o deti a pre svojich pracujúcich manželov varia vynaliezavé recepty. Trend Tradwife však nie je len o estetických videách s domácimi koláčmi alebo ručne vyrábaným maslom. Oživuje problematický koncept, že žena patrí iba do domácnosti.

  Marc Jacobs predstavil svoju kolekciu na jeseň 2024 s nádychom retra a animovaných rozprávok

  Vo svojej najnovšej kolekcii na jeseň 2024 sa americký návrhár Marc Jacobs zameral na jediný cieľ. Podľa jeho pozvánky sa totiž rozhodol návštevníkom show odovzdať čistú radosť. Jeho návrhy inšpirované retro érou a animovanými rozprávkami splnili jeho požiadavku na jedničku.