Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Vlastniť ucelený šatník, ako majú Škandinávci, je snom snáď každého módneho nadšenca. V poslednom čase sa na ich štýl snažia nadviazať influenceri aj niektoré celebrity. Vyznačuje sa jednoduchosťou, štrukturálnymi experimentmi i overenými farebnými kombináciami. Väčšina tamojších značiek sa tiež snaží zaujať pozíciu pomalej módy a riadi sa nadčasovosťou. Aj napriek tomu sa občas nebojí zariskovať v atypických strihoch a nekonvenčných materiáloch.

  Ak chcete do svojho šatníka zaradiť niektoré z popredných škandinávskych značiek, máte na výber z bohatej škály možností. Či už sa jedná o investíciu do kľúčových nadčasových výrazných kúskov, alebo o nákupy prechodných odevov, ktoré môžete štylizovať počas celého roka. Nie je teda vôbec nemožné, že si vďaka škandinávskym dizajnérom vybavíte celý šatník. Minimalizmus, sezónna neutrálnosť i funkčnosť sú tu totiž kľúčovými prvkami.

  Prečo nás škandinávsky módny priemysel tak fascinuje? Zrejme svojim vrodeným citom pre design. Podľa nás je škandinávska móda iba inštinktom, nie naplnením správnej estetiky danej lokality. Keď nahliadneme do nátury obyvateľov severských krajín, zistíme, že už od dávnych čias sa vyznačujú dokonalým zmyslom pre dizajn. Súčasná módna scéna tam funguje na rovnakom základe. Ak chcete severskú módu začleniť do svojho šatníka, musíte sa riadiť rozumom, striedmosťou a prirodzeným inštinktom.

  Rotate zahalené do čokoládovo hnedej. Vyskúšajte šaty a komplety na bežné nosenie aj špeciálne príležitosti

  Značka Rotate má jednu veľkú prednosť, a tou je sofistikovaná monotónnosť. Zaisťuje kombinovateľnosť a vyžaruje nadhľadom. Stretnete sa tu predovšetkým s outfitmi, fungujúcimi ako ucelené looky, ktoré nič neruší. O ozvláštnenie sa tu stará riasenie, naberané časti odevu a najrôznejšie materiály. Okrem toho, že výsledok vyzerá premyslene, bude z vás kričať dych berúca elegancia.

  Zdroj: ROTATE

  Nebeské úplety, precízne spracované textílie a veľkostná diverzita. The Garment nepozná hranice vrstvenia

  Kodanský módny dom The Garment nás zaujal predovšetkým precíznym vrstvením kvalitných a k sebe padnúcich materiálov. Ako môžete vidieť, značka sa vyžíva v mixológii zemitých a prírodných farieb. Napríklad zmes šedých odtieňov so zeleným trenčkotom a svetlou balaclavou ladiacou s rukavicami vyzerá naozaj skvele. V podstate si oblečiete klasické a tradičné súčasti odevu, ktoré po navrstvení pôsobia perfektne. Vyčarujete tak tradičný a zároveň veľmi čerstvý look.

  Zdroj: The Garment

  Keď sa móda stretne s umením. Akoby sa Rains chystal preskúmať dažďový prales a vydať sa do vesmíru

  V nadchádzajúcej sezóne sa pri Rains stretnete s prvkami, ktoré nemožno tak ľahko zaradiť. Už z názvu značky vyplýva, že väčšina kúskov má čo dočinenia s dažďom. A je to tak, odevy od Rains sú nepremokavé. Vychádzajú z inšpirácie škandinávskych miest, ktoré často zalejú prívaly dažďa. Kolekcia je ovplyvnená funkčným prístupom k designu a je presiaknutá experimentálnym výberom materiálov. Zároveň ale zachováva hodnoty severskej módy, teda na výbornú zvládnuté vrstvenie aj výber farieb.

  Zdroj: Rains

  By Malene Birger ponúka základný šatník na dosah ruky. Neobyčajné basic kúsky na každý deň

  Ak hľadáte butik, v ktorom si môžete zaobstarať oblečenie na každý deň, Malene Birger predstavuje brand, vďaka ktorému nebudete každé ráno zúfalo stáť pri zrkadle. Vyberie si tu každá žena, ktorá túži vyzerať moderne a zároveň vkusne. Aktuálna ponuka disponuje niekoľkými štýlmi naraz. Môžete si tu zaobstarať oversized kabát, saténový komplet aj prepínací sveter. A všetky ich môžete ľubovoľne kombinovať.

  Zdroj: By Malene Birger

  Škandinávsky barbiecore má na konte Cecilie Bahnsen. Severania sa dokážu pohrať aj s jemnou ružovou

  Kolekcie spájajúce tradície francúzskej módy s dizajnovou kultúrou Škandinávie sa vyznačujú kombináciou precízneho remeselného spracovania. Nechýbajú ani detaily s architektonickými objemami a skulpturálnymi siluetami, prinášajúce modernú interpretáciu ženskosti. U Cecilie sa môžete inšpirovať dokonalým poňatím a rovnováhou medzi oboma svetmi. Obľuba priehľadných ľahkých materiálov dopĺňa objem a veľkosť, čo je pre severanov typické. Rovnako ako u iných kolekcií tu hlavnú úlohu zohráva obľúbené riasenie.

  Zdroj: Cecilie Bahnsen

  Latimmier sa pohráva s formálnym oblečením. Transformuje ostré línie a vytvára originálny druh streetwearu

  Dekonštruované motívy, skúmajúce odevné prvky vysoko postavených mužov. To je Latimmier. Takmer satirickým spôsobom sa snaží formulovať rôzne prvky tak, aby neboli konvenčné a nudné. Niektoré vysoko elegantné kúsky mixuje s rýdzo streetwearovými prvkami a naopak. Zásadnú rolu tu hrajú asymetrické strihy a ostré línie. Vo finále sa nejedná o typicky severskú módu, ale vidíme tu posun a aspoň približné smerovanie mladých návrhárov. V tomto roku preto čakáme stále viac „pouličných“ aspektov.

  Zdroj: Latimmier

  V závere je nevyhnutné konštatovať, že škandinávsku módu nemožno jednoducho napodobniť. Je nutné ju skutočne vnímať. Pokiaľ sa momentálne necítite presvedčení o týchto kombináciách a zdanlivo jednoduchej elegancii, buďte trpezliví. Zachovajte chladnú hlavu a postupujte pozvoľna. Držte sa zásady „všetkého s mierou“ a sústreďte sa na vnímanie jednotlivých farieb a ich odtieňov. Správnu cestu spoznáte, keď váš módny inštinkt intuitívne rozhodne, ako voľne kombinovať a vrstviť všetko potrebné. Výsledok následne spoznáte sami.

  Inštinkt, nie nútená estetika. Škandinávska móda spája praktickosť, pohodlie i sebavyjadrenie

  Dámsky sprievodca sukňami. Vyčarujte z obyčajného kúsku módny zážitok

  O sukniach sa v poslednej dobe hovorí skôr v pánskom prevedení, nemôžeme ale zabudnúť ani na tie dámske. Pýtate sa v čom je rozdiel? Samozrejme zastávame názor, že každý môže nosiť, čo chce. Hlavná rozdiel však spočíva v strihoch. Zatiaľ čo u mužov sa stretávame skôr s tradičným "áčkovým" strihom, dámska ponuka širší výber tvarov, materiálov a dĺžok.

  Odhrňte oponu módneho priemyslu. Objavte dokumenty odhaľujúce jeho skrytú stránku

  Pri objavovaní módneho sveta je potrebné nezabúdať na to, že existujú aj jeho tienisté stránky. Odporúčame preto z času na čas si pozrieť niektorý z vynikajúcich dokumentárnych filmov, ktoré odhaľujú tajomstvá tohto veľmi obľúbeného odvetvia. Môžete sa dozvedieť viac napríklad o dopadoch fast fashion, ale aj farbení oblečenia alebo násilia na zvieratách. Poučiť sa môžete aj o minimalistickom životnom štýle.

  NYFW pod drobnohľadom. Objavte kolekcie dizajnérov, o ktorých sa v Európe veľmi nehovorí

  New York v predchádzajúcich dňoch ovládol týždeň módy. Trendy sa stali predovšetkým veľké mená, napríklad Carolina Herrera, Thom Browne alebo Tommy Hilfiger. Ich prehliadky sa ako vždy dostali na titulky magazínov, útokom vzali aj sociálne siete. Avšak spomínané prehliadky sú len hŕstkou toho, čo nám NYFW môže ponúknuť. Spoznajte módne domy, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť.

  Topánky ako investícia: ktoré modely Saint Laurent stoja za to?

  Estetika francúzskeho domu Saint Laurent je synonymom zvodnej, sebavedomej a štýlovej ženy. Jeho topánky preto nie sú výnimkou. Mnohé z nich rozhodne už na prvý pohľad stoja za hriech. Pozrieme sa však na to, či naozaj stoja aj za vaše peniaze.