Více

    Sledujte nás na Instagrame

    Možno ste niekedy v obchode vrátili kúsok oblečenia a dostali tak peniaze naspäť. V rámci filozofie a TikTok trendu Girl Math ste si práve zarobili a môžete tieto peniaze minúť na niečo iné, a to bez pocitu viny. Poďte sa s nami pozrieť, čo sa skrýva za trendom takzvanej dievčenskej matematiky.

    Čo je podstatou Girl Math?

    Populárny a vtipný trend pôvodom z TikToku funguje na princípe zdôvodňovania zdanlivo iracionálnej kúpy produktov, ktoré sú mimo náš rozpočet.

    Pravidlá takzvanej dievčenskej matematiky môžete uplatniť pri kúpe zbytočne predražených nápojov, lístkov na koncert, vecí do domácnosti alebo pri platení v hotovosti.

    Do tohto trendu spadá hneď niekoľko názorných pravidiel:

    1. Pokiaľ platíte v hotovosti, je váš nákup v podstate zadarmo.
    2. Ak je nejaký produkt zľavnený o viac ako 50 percent, nekúpiť ho by bola strata peňazí.
    3. Pokiaľ niečo stojí menej ako päť dolárov, teda niečo málo cez štyri eurá, je to zadarmo.
    4. Ak si vami vyhliadnutý kúsok nekúpite, pretože stojí napr. 50 dolárov, zarobili ste si peniaze a môžete ich minúť na niečo iné.
    5. Pokiaľ idete na koncert alebo akciu, máte udalosť zadarmo, pretože ste si lístky kúpili už dávno, tým pádom sa táto útrata neráta.
    6. Ak si kúpite niečo za napr. 47 dolárov, v skutočnosti to stálo iba 40 dolárov. Platí zaokrúhľovanie smerom dolu.

    Možno si práve vravíte, že sme sa v redakcii zbláznili. Uznávame, že niektoré pravidlá „dievčenskej matematiky“ sú receptom na finančnú katastrofu. Kde však leží tá hranica? Filozofia Girl Math má totiž svoje pozitíva, ale aj úskalia.

    Absurditu dievčenskej matematiky berte s rezervou

    Dievčenská matematika dáva šancu cítiť sa súčasťou širšej komunity. Nikto nie je dokonalý. Raz za čas sa všetci ocitneme v situácii, kedy si vyhodíme z kopýtka alebo si doprajeme. Je to v poriadku a zaslúžime si to. Tento trend nám pripomína, že sme všetci iba ľudia. Zároveň sa vďaka nemu môžeme s ostatnými stotožniť a necítiť sa previnilo kvôli svojim nie úplne múdrym finančným rozhodnutiam.

    Treba však podotknúť, že dôležitú úlohu zohráva aj humor. Množstvo virálnych videí „dievčenskej matematiky“ vzniká jednoducho za účelom pobavenia. S nástupom tohto trendu sa však na sociálnych sieťach začali šíriť aj kritické videá. Absurdita niektorých pravidiel je naozaj zábavná. Pre ich pochopenie to potrebujete brať s rezervou a nerobiť z toho zbytočne veľkú vedu.

    Dáva trend naozaj zmysel?

    Logika „dievčenských“ výpočtov sa však zdá byť prijateľná pri kúpe naozaj kvalitných a drahých vecí. Pokiaľ je vám ľúto utratiť financie za vytúžený produkt, ale viete, že vám nejakým spôsobom zlepší kvalitu života, vydrží dlho. Stačí si nákup rozpočítať. Možno sa to nakoniec naozaj oplatí.

    Expertmi na podobné rozpočítavanie sú aj moderátori podcastu Fletch, Vaughan & Hayleyna, ktorí pôsobia na iHeartRadio. Do svojej show zaradili humorný segment venovaný zdôvodňovaniu drahých nákupov svojich poslucháčov. Opäť teda môžeme vidieť, že sa jedná o snahu pobaviť.

    Nemali by sme nahradiť termín Girl Math?

    Problematický sa zdá byť názov trendu, teda Girl Math. Podporuje všeobecnú predstavu o finančnej negramotnosti žien a ich utrácania na zbytočnosti ako oblečenie, kozmetika, starostlivosť o seba. Občasné nerozumné nákupy sa pritom týkajú všetkých, nielen žien. Dokonca nemusia byť ani iracionálne. Utrácanie je súkromnou záležitosťou a nemusí mať žiadnu hodnotiacu nálepku.

    Filozofia Girl Math rozhodne nie je úspešným receptom na dlhodobé hospodárenie s financiami. Niekedy však môže byť užitočným pomocníkom pri špecifických nákupoch. Keď už nič iné, trend predstavuje aspoň úsmevnú pripomienku spoločnej túžby spraviť si život krajší, akýmkoľvek spôsobom to ide.

    @caitlinwiig

    the girl math was working overtime on @Studio Blue Illustration’s new bag purchase 💅🏻

    ♬ original sound – Caitlin Wiig

    Zdroje: TikTok, CNN, The Cut, Washington Post

    Foto:Pexels

    Trend Girl Math: Bystrý nákupný pomocník alebo finančná katastrofa?

    Uvelebte sa v luxusnom pohodlí. Začína domáce jesenné leňošenie

    K čaru jesene nepatrí len farebné opadané lístie, roztomilé tekvice a teplé nápoje. Jedným z nich je aj možnosť uvelebiť sa v pohodlí domova a užívať si pokojnejšie odpočinkové aktivity známe ako leňošenie. Nepríjemnému pocitu z ničnerobenia ľahko zabráni pohodlný, ale štýlový a upravený loungewear outfit.

    Nebojte sa kombinovať trendy jesennej odtiene. Farebné spektrum vám poradí, ako na to

    Trendovými farbami tejto jesene sú nepochybne bordová a olivovo zelená. Naučte sa, ako ich ľahko začleniť do svojho šatníka pomocou kúzla zvaného farebné spektrum. Najlepšie na tejto teórii je, že platí pre všetky odtiene bez výnimky. Kombinovanie farieb sa stane jednoduchou súčasťou každodenného obliekania.

    Sezónu týždňov módy pripomenie Šanghaj. Zapojí Vivienne Westwood aj Moncler

    Aj keď už hlavný mesiac týždňov módy skončil, nie je všetkým prehliadkam koniec. Na 12 dní plných šou, pop-upov a ďalších eventov sa chystá Šanghaj. Od stredy sa začne jeho vlastný týždeň módy. Očakáva sa, že jeho súčasťou bude prehliadka Vivienne Westwood a špeciálne podujatie Genius od spoločnosti Moncler.

    Naučte sa hovoriť najromantickejším jazykom. Darujte kvety podľa pravidiel etikety

    Kvety sú nádherným darčekom a je len málo ľudí, ktorí z nich nemajú radosť. Volíme ich pri slávnostných príležitostiach, smutných udalostiach, dokonca aj ako poďakovanie alebo ospravedlnenie. Alebo len tak. Pri ich darovaní je dobré dodržiavať náležitosti, ktoré krásne kúsky prírody sprevádzajú. S jednoduchými pravidlami etikety urobíte parádu aj dobrý dojem.