Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Možno ste niekedy v obchode vrátili kúsok oblečenia a dostali tak peniaze naspäť. V rámci filozofie a TikTok trendu Girl Math ste si práve zarobili a môžete tieto peniaze minúť na niečo iné, a to bez pocitu viny. Poďte sa s nami pozrieť, čo sa skrýva za trendom takzvanej dievčenskej matematiky.

  Čo je podstatou Girl Math?

  Populárny a vtipný trend pôvodom z TikToku funguje na princípe zdôvodňovania zdanlivo iracionálnej kúpy produktov, ktoré sú mimo náš rozpočet.

  Pravidlá takzvanej dievčenskej matematiky môžete uplatniť pri kúpe zbytočne predražených nápojov, lístkov na koncert, vecí do domácnosti alebo pri platení v hotovosti.

  Do tohto trendu spadá hneď niekoľko názorných pravidiel:

  1. Pokiaľ platíte v hotovosti, je váš nákup v podstate zadarmo.
  2. Ak je nejaký produkt zľavnený o viac ako 50 percent, nekúpiť ho by bola strata peňazí.
  3. Pokiaľ niečo stojí menej ako päť dolárov, teda niečo málo cez štyri eurá, je to zadarmo.
  4. Ak si vami vyhliadnutý kúsok nekúpite, pretože stojí napr. 50 dolárov, zarobili ste si peniaze a môžete ich minúť na niečo iné.
  5. Pokiaľ idete na koncert alebo akciu, máte udalosť zadarmo, pretože ste si lístky kúpili už dávno, tým pádom sa táto útrata neráta.
  6. Ak si kúpite niečo za napr. 47 dolárov, v skutočnosti to stálo iba 40 dolárov. Platí zaokrúhľovanie smerom dolu.

  Možno si práve vravíte, že sme sa v redakcii zbláznili. Uznávame, že niektoré pravidlá „dievčenskej matematiky“ sú receptom na finančnú katastrofu. Kde však leží tá hranica? Filozofia Girl Math má totiž svoje pozitíva, ale aj úskalia.

  Absurditu dievčenskej matematiky berte s rezervou

  Dievčenská matematika dáva šancu cítiť sa súčasťou širšej komunity. Nikto nie je dokonalý. Raz za čas sa všetci ocitneme v situácii, kedy si vyhodíme z kopýtka alebo si doprajeme. Je to v poriadku a zaslúžime si to. Tento trend nám pripomína, že sme všetci iba ľudia. Zároveň sa vďaka nemu môžeme s ostatnými stotožniť a necítiť sa previnilo kvôli svojim nie úplne múdrym finančným rozhodnutiam.

  Treba však podotknúť, že dôležitú úlohu zohráva aj humor. Množstvo virálnych videí „dievčenskej matematiky“ vzniká jednoducho za účelom pobavenia. S nástupom tohto trendu sa však na sociálnych sieťach začali šíriť aj kritické videá. Absurdita niektorých pravidiel je naozaj zábavná. Pre ich pochopenie to potrebujete brať s rezervou a nerobiť z toho zbytočne veľkú vedu.

  Dáva trend naozaj zmysel?

  Logika „dievčenských“ výpočtov sa však zdá byť prijateľná pri kúpe naozaj kvalitných a drahých vecí. Pokiaľ je vám ľúto utratiť financie za vytúžený produkt, ale viete, že vám nejakým spôsobom zlepší kvalitu života, vydrží dlho. Stačí si nákup rozpočítať. Možno sa to nakoniec naozaj oplatí.

  Expertmi na podobné rozpočítavanie sú aj moderátori podcastu Fletch, Vaughan & Hayleyna, ktorí pôsobia na iHeartRadio. Do svojej show zaradili humorný segment venovaný zdôvodňovaniu drahých nákupov svojich poslucháčov. Opäť teda môžeme vidieť, že sa jedná o snahu pobaviť.

  Nemali by sme nahradiť termín Girl Math?

  Problematický sa zdá byť názov trendu, teda Girl Math. Podporuje všeobecnú predstavu o finančnej negramotnosti žien a ich utrácania na zbytočnosti ako oblečenie, kozmetika, starostlivosť o seba. Občasné nerozumné nákupy sa pritom týkajú všetkých, nielen žien. Dokonca nemusia byť ani iracionálne. Utrácanie je súkromnou záležitosťou a nemusí mať žiadnu hodnotiacu nálepku.

  Filozofia Girl Math rozhodne nie je úspešným receptom na dlhodobé hospodárenie s financiami. Niekedy však môže byť užitočným pomocníkom pri špecifických nákupoch. Keď už nič iné, trend predstavuje aspoň úsmevnú pripomienku spoločnej túžby spraviť si život krajší, akýmkoľvek spôsobom to ide.

  @caitlinwiig

  the girl math was working overtime on @Studio Blue Illustration’s new bag purchase 💅🏻

  ♬ original sound – Caitlin Wiig

  Zdroje: TikTok, CNN, The Cut, Washington Post

  Foto:Pexels

  Trend Girl Math: Bystrý nákupný pomocník alebo finančná katastrofa?

  Pripravte sa na nezabudnuteľnú dovolenku. Zložte hlavu v luxusnom tree house

  Jedným z najneobvyklejších spôsobov, ako si vychutnať vytúženú dovolenku, sú luxusné hotely ukotvené v korunách stromov. Takzvané tree house vám totiž umožnia plne splynúť s okolitou prírodou. Vychutnať si tak naplno môžete nielen pohodlie a odpočinok, ale aj nenahraditeľný pokoj.

  Dokonalé telo, zmyselný výraz a nezameniteľná aura. Zoznámte sa s múzami známych dizajnérov

  Predstavte si svet módy ako scénu, kde sa stretáva umenie, elegancia a individualita. Za každým módnym géniom stojí tajomná sila, ktorá im prepožičiava víziu a kreativitu, s názvom múza. Dokonalé telo a zmyselný výraz sú potom len začiatkom. Za nezameniteľnou módnou kreáciou totiž stojí oslnivá aura inšpirácie.

  Nákupný zoznam na apríl: Pôsobivý účes získate vďaka Djerf Avenue. O šťavnaté pery sa postará rúž YSL Beauty

  Značky a známe osobnosti zo sveta módy a krásy nezaháľali ani tentoraz. Náš nákupný zoznam na nový mesiac sa tak opäť plní. Predné priečky nášho wishlistu zaplnili nová vlasová rada podnikateľky Matildy Djerf alebo spodná bielizeň speváčky Rihanny. Jej nákupom si tak môžeme skrátiť čakanie na jej zatiaľ bájny nový album.

  Veľa zábavy za málo peňazí. Parádne pánske tenisky nemusia stáť desaťtisíce korún

  Slnečné jarné dni si žiadajú nové pánske tenisky. To však neznamená, že nevyhnutne zaťažia váš rozpočet. Existujú totiž trendy sneakers, disponujúce rovnakým efektom, ako keď obujete dizajnérske topánky za desaťtisíce korún. Do mestskej módy novo spadajú tenisky Salomon a zotrvávajú v nej modely Adidas Samba alebo Campus. Nad vecou zostanete aj so značkou Axel Arigato.