Více

    Sledujte nás na Instagrame

    Možno ste niekedy v obchode vrátili kúsok oblečenia a dostali tak peniaze naspäť. V rámci filozofie a TikTok trendu Girl Math ste si práve zarobili a môžete tieto peniaze minúť na niečo iné, a to bez pocitu viny. Poďte sa s nami pozrieť, čo sa skrýva za trendom takzvanej dievčenskej matematiky.

    Čo je podstatou Girl Math?

    Populárny a vtipný trend pôvodom z TikToku funguje na princípe zdôvodňovania zdanlivo iracionálnej kúpy produktov, ktoré sú mimo náš rozpočet.

    Pravidlá takzvanej dievčenskej matematiky môžete uplatniť pri kúpe zbytočne predražených nápojov, lístkov na koncert, vecí do domácnosti alebo pri platení v hotovosti.

    Do tohto trendu spadá hneď niekoľko názorných pravidiel:

    1. Pokiaľ platíte v hotovosti, je váš nákup v podstate zadarmo.
    2. Ak je nejaký produkt zľavnený o viac ako 50 percent, nekúpiť ho by bola strata peňazí.
    3. Pokiaľ niečo stojí menej ako päť dolárov, teda niečo málo cez štyri eurá, je to zadarmo.
    4. Ak si vami vyhliadnutý kúsok nekúpite, pretože stojí napr. 50 dolárov, zarobili ste si peniaze a môžete ich minúť na niečo iné.
    5. Pokiaľ idete na koncert alebo akciu, máte udalosť zadarmo, pretože ste si lístky kúpili už dávno, tým pádom sa táto útrata neráta.
    6. Ak si kúpite niečo za napr. 47 dolárov, v skutočnosti to stálo iba 40 dolárov. Platí zaokrúhľovanie smerom dolu.

    Možno si práve vravíte, že sme sa v redakcii zbláznili. Uznávame, že niektoré pravidlá „dievčenskej matematiky“ sú receptom na finančnú katastrofu. Kde však leží tá hranica? Filozofia Girl Math má totiž svoje pozitíva, ale aj úskalia.

    Absurditu dievčenskej matematiky berte s rezervou

    Dievčenská matematika dáva šancu cítiť sa súčasťou širšej komunity. Nikto nie je dokonalý. Raz za čas sa všetci ocitneme v situácii, kedy si vyhodíme z kopýtka alebo si doprajeme. Je to v poriadku a zaslúžime si to. Tento trend nám pripomína, že sme všetci iba ľudia. Zároveň sa vďaka nemu môžeme s ostatnými stotožniť a necítiť sa previnilo kvôli svojim nie úplne múdrym finančným rozhodnutiam.

    Treba však podotknúť, že dôležitú úlohu zohráva aj humor. Množstvo virálnych videí „dievčenskej matematiky“ vzniká jednoducho za účelom pobavenia. S nástupom tohto trendu sa však na sociálnych sieťach začali šíriť aj kritické videá. Absurdita niektorých pravidiel je naozaj zábavná. Pre ich pochopenie to potrebujete brať s rezervou a nerobiť z toho zbytočne veľkú vedu.

    Dáva trend naozaj zmysel?

    Logika „dievčenských“ výpočtov sa však zdá byť prijateľná pri kúpe naozaj kvalitných a drahých vecí. Pokiaľ je vám ľúto utratiť financie za vytúžený produkt, ale viete, že vám nejakým spôsobom zlepší kvalitu života, vydrží dlho. Stačí si nákup rozpočítať. Možno sa to nakoniec naozaj oplatí.

    Expertmi na podobné rozpočítavanie sú aj moderátori podcastu Fletch, Vaughan & Hayleyna, ktorí pôsobia na iHeartRadio. Do svojej show zaradili humorný segment venovaný zdôvodňovaniu drahých nákupov svojich poslucháčov. Opäť teda môžeme vidieť, že sa jedná o snahu pobaviť.

    Nemali by sme nahradiť termín Girl Math?

    Problematický sa zdá byť názov trendu, teda Girl Math. Podporuje všeobecnú predstavu o finančnej negramotnosti žien a ich utrácania na zbytočnosti ako oblečenie, kozmetika, starostlivosť o seba. Občasné nerozumné nákupy sa pritom týkajú všetkých, nielen žien. Dokonca nemusia byť ani iracionálne. Utrácanie je súkromnou záležitosťou a nemusí mať žiadnu hodnotiacu nálepku.

    Filozofia Girl Math rozhodne nie je úspešným receptom na dlhodobé hospodárenie s financiami. Niekedy však môže byť užitočným pomocníkom pri špecifických nákupoch. Keď už nič iné, trend predstavuje aspoň úsmevnú pripomienku spoločnej túžby spraviť si život krajší, akýmkoľvek spôsobom to ide.

    @caitlinwiig

    the girl math was working overtime on @Studio Blue Illustration’s new bag purchase 💅🏻

    ♬ original sound – Caitlin Wiig

    Zdroje: TikTok, CNN, The Cut, Washington Post

    Foto:Pexels

    Trend Girl Math: Bystrý nákupný pomocník alebo finančná katastrofa?

    Skryté poklady európskych pláží. Navštívte menej „slávne“ prímorské miesta

    Európa je domovom mnohých známych pláží, ktoré navštevujú turisti z celého sveta. Ale čo ak hľadáte niečo menej tradičné, pokojnejšie, a napriek tomu neuveriteľne krásne? Pripravili sme pre vás zoznam nie príliš známych, ale napriek tomu nádherných pláží v Európe, ktoré sa oplatí objaviť.

    Leto sa ponesie v znamení sedemdesiatok. Záujem o boho chic módu narastá

    V tejto letnej sezóne prichádza nový módny trend. Vracia sa nostalgický boho chic. Zabudnite však na maximalistické Y2K outfity a kvetinové čelenky z hudobných festivalov. Nový boho chic, ktorý oživila najmä návrhárka Chemena Kamali vo svojej kolekcii Chloé na jeseň a zimu 2024, je sofistikovanejší a pôvabnejší ako kedykoľvek predtým.

    Trend Tradwife vyvoláva kritiku na viacerých frontoch. Propaguje nerealistické štandardy sociálnych sietí

    Predstava jednoduchého života tradičnej manželky zaujala sociálne siete. TikTok sa zaplnil videami žien v domácnosti, ktoré sa bez námahy starajú o deti a pre svojich pracujúcich manželov varia vynaliezavé recepty. Trend Tradwife však nie je len o estetických videách s domácimi koláčmi alebo ručne vyrábaným maslom. Oživuje problematický koncept, že žena patrí iba do domácnosti.

    Marc Jacobs predstavil svoju kolekciu na jeseň 2024 s nádychom retra a animovaných rozprávok

    Vo svojej najnovšej kolekcii na jeseň 2024 sa americký návrhár Marc Jacobs zameral na jediný cieľ. Podľa jeho pozvánky sa totiž rozhodol návštevníkom show odovzdať čistú radosť. Jeho návrhy inšpirované retro érou a animovanými rozprávkami splnili jeho požiadavku na jedničku.