Nová beauty teória, stvorená v zákutí TikToku, sľubuje krásu pre každého. Tvrdí totiž, že pokiaľ mal niekto doteraz pocit, že mu to nepristane, môže za to iba zlá voľba make-upu. Na základe správne určeného kontrastu vlasov, očí a pleti však môže byť všetko inak. Tento sľubný koncept sa však stretol s kritikou, ktorá ho označila za diskriminačný.
Teória farieb nie je vo svete krásy a módy ničím novým. Tento rok sa dostala aj na vrchol TikTok trendov, a to v podobe takzvanej colour analysis. Teraz však na známej sociálnej sieti kraľuje iný koncept, tiež založený na odtieňoch. Tentoraz sa však zameriava na úroveň kontrastu. Tvrdí, že na základe rozdielu medzi odtieňmi vlasov, očí a pleti dokáže určiť správny make-up pre každého.
Zobraziť príspevok na Instagrame
Tento koncept spopularizovala francúzska vizážistka Aliénor, ktorá preň vytvorila aj v súčasnosti populárny filter. Považuje ho za nástroj, ktorý konečne dodá všetkým ženám sebavedomie. Ukáže im, aké líčenie im pristane a urobí ich krajšími. Rozlišuje medzi troma základnými typmi kontrastu, a to nízkym, stredným a vysokým (v angličtine teda low, medium, and high).
Zdroj: Profimedia
Nová teória sľubuje sebavedomie pre každého. Namiesto toho ho časť spoločnosti zhadzuje
Ak patríte do kategórie nízkeho kontrastu, potom je vaša farba pleti, vlasov a očí podobného tónu, nezáleží akého. Naopak, ak sa výrazne líšia, zapadnete do skupinky vysokého kontrastu. Autorka konceptu potom ku každému z typov radí špecifický make-up. Majiteľky nevýrazného kontrastu majú zostať pri no-makeup looku, aby ich tvár okolie vnímalo ako celok a nič na ňom „nevyčnievalo“.
Vysoko kontrastným tváram podľa teórie najlepšie vyhovuje výrazné líčenie, napríklad dymové očné tiene alebo červený rúž. Stred by sa mal zamerať na ľahké zvýraznenie líc a pier. Napriek svojej popularite však tento trend čelí aj silnej kritike. Vyčíta sa mu, že sa priživuje na neistote žien a podporuje masový predaj produktov sľubujúcich sebavedomie len na základe vzhľadu.
@alieenor Réponse à @Ashleyvdk Najlepší spôsob, ako sa pri líčení môžete cítiť sami sebou, je pochopiť svoju úroveň kontrastu #contrastlevel #highcontrast #annehathaway #maralafontan #inestazi #monicabellucci #highcontrastmakeup #darkhair #contrast #colorseasonanalysis @Mara Lafontan @INES TAZI ♬ son original – Alieenor
Okrem toho je filter založený na eurocentrických štandardoch krásy. V skutočnosti môžete svoju pleť porovnávať len s tromi variantmi, svetlým, stredným a tmavým. Navyše podľa jeho logiky ľudia s tmavšou pleťou automaticky patria do kategórie s nízkym kontrastom. Preto sa im podľa neho nikdy nebude hodiť výrazné líčenie. Hoci bol tento koncept myslený dobre, nevedomky zvýhodňuje jednu skupinu ľudí, bielych Európanov, pred druhou.
Zdroje: Mashable, S Magazine Official, Glamour UK, TikTok, Instagram