Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Trend „quiet luxury“ už nejaký čas rezonuje titulky článkov a pravdepodobne ani len tak neodíde. Svojím spôsobom sa totiž nejedná o nič nového. Vždy tu s nami bol, ticho, ale predsa. Len teraz s nástupom vlny udržateľnosti, keď sa túžba po kvalite a minimalizme rozliala medzi širokú verejnosť, mu venujeme väčšiu pozornosť. Tichý luxus zasiahol do všetkých odvetví luxusného trhu a nevýnimkou sa nestali ani šperky.

  Quiet luxury síce nie je určený masám, ale prakticky každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o módu, vám dokáže povedať, v čom spočíva. Odvracia sa chrbtom od kričiacich, veľkých potlačí, vzorov a log, ktoré na kilometer ďaleko hlásia, kde nakupujete. Opulentný dizajn ide bokom. Ustupuje remeselnému spracovaniu, kvalitným materiálom, nadčasovým strihom a exkluzívnemu minimalizmu, ktorý aspoň prinúti zamyslieť sa nad produktmi, ktoré si vyberáme, a čo môže byť nadčasovejšie ako šperky, ktoré po vás možno jedného dňa zdedí dcéra.

  Foto: Beck

  Čím hlasnejší, tým lepší už neplatí

  Samozrejme aj šperkárske firmy si chceli ukrojiť kúsok toho kričiaceho trendu. Vytvárali produkty, kde hlavné slovo malo ich logo, do tvaru diamantov, s veľkou karátovou hmotnosťou a odvážnym vzhľadom. Dnes sa karta obrátila a mnoho šperkárov dáva prednosť minimalistickým šperkom s nadčasovou eleganciou a každodennou univerzálnosťou pred výrazným vzhľadom.

  Mnoho celebrít z prvej ligy sa na tichý luxus vrhlo a rozhodlo sa nosiť šperky, ktoré sú všeobecnejšieho rázu a pre neznalé oko zdanlivo „neznačkové“. Je medzi nimi napríklad Sofia Richie, Selena Gomez alebo herečka Gwyneth Paltrow, ktorá tichý luxus pojala za svoj už dávno.

  Symbol večnosti sem perfektne zapadá

  Priamo ‚briliantne‘ sa tichý luxus v šperkoch demonštruje na zásnubných prsteňoch, kam sa módny trend zameraný na minimalistické a nadčasové vzory premietol formou decentných, predsa pútavých štýlov a spôsobil posun v preferenciách zákazníkov. „Pre quiet luxury je charakteristické byť bez loga, decentný, a predsa dať najavo svoj štýl a status, a diamantové šperky všeobecne sú pre tento druh vyjadrenia kľúčové,“ uviedla Kristina Buckley Kavel zo spoločnosti Natural Diamond Council.

  Hovoríme hlavne o dôraze na tzv. metódu štyroch C: cut, color, clarity a carat. V slovenčine brus, farba, čistota a karát. Hlavnú rolu má predovšetkým solitérny kameň, bez množstva postranných ozdôb. Spadá sem aj starožitný a vintage štýl, ktorý uprednostňujú tradičnejší zákazníci, ako smaragdový brus, ovály, cushion alebo Asscher. Chcú niečo nie príliš kričiace, zato nadčasové, čo bude mať vnútornú hodnotu. Zásnubný prsteň je obvykle niečo, čo sa stáva rodinným dedičstvom, takže chcete, aby obstál aj neustále sa meniace trendy.

  Užitočné sa v tomto prípade paradoxne stávajú aj laboratórne pestované diamanty, pretože tie prírodné vzhľadom k svojej cene majú tendenciu nútiť buď zmenšiť veľkosť kamena, alebo urobiť kompromisy v kvalite. Avšak či už ide o prírodný alebo laboratórne vypestovaný diamant, klenotníci sa zhodujú, že trend tichého luxusu je o nadčasovosti a hre na individualitu nositeľa.

  Foto: Pexels

  Nápadne nenápadné bohatstvo

  Vo svete, kde je toľko rovnakosti, je výzvou mať niečo, čo je jedinečné, individuálne, osobné, a predsa si dlhodobo udrží vysokú hodnotu. Nakupovať také veci prebúdza emócie, pretože si ceníte krásu aj finančnú hodnotu v jednom. V prípade šperkov hovoríme okrem diamantov o materiáloch, ako zlato, platina, drahé kameny – avšak nefarebné -, môžu mať drobné spracovanie, ale aj mohutnejšie, keď je dodržaná etiketa quiet luxury, takže sú svojím zvláštnym spôsobom kričiace a odvážne natoľko, aby mohli celkový look završiť výkričníkom. Sú to šperky, nové aj staré, ktorých vynesenie sa pokaždé stane slávou.

  Zdroj: WWD, Forbes, Couture

  Foto:Beck

  Tichý luxus v šperkoch je dosť hlasitý na to, aby sa každé vynesenie stalo slávou

  Dámsky sprievodca sukňami. Vyčarujte z obyčajného kúsku módny zážitok

  O sukniach sa v poslednej dobe hovorí skôr v pánskom prevedení, nemôžeme ale zabudnúť ani na tie dámske. Pýtate sa v čom je rozdiel? Samozrejme zastávame názor, že každý môže nosiť, čo chce. Hlavná rozdiel však spočíva v strihoch. Zatiaľ čo u mužov sa stretávame skôr s tradičným "áčkovým" strihom, dámska ponuka širší výber tvarov, materiálov a dĺžok.

  Odhrňte oponu módneho priemyslu. Objavte dokumenty odhaľujúce jeho skrytú stránku

  Pri objavovaní módneho sveta je potrebné nezabúdať na to, že existujú aj jeho tienisté stránky. Odporúčame preto z času na čas si pozrieť niektorý z vynikajúcich dokumentárnych filmov, ktoré odhaľujú tajomstvá tohto veľmi obľúbeného odvetvia. Môžete sa dozvedieť viac napríklad o dopadoch fast fashion, ale aj farbení oblečenia alebo násilia na zvieratách. Poučiť sa môžete aj o minimalistickom životnom štýle.

  NYFW pod drobnohľadom. Objavte kolekcie dizajnérov, o ktorých sa v Európe veľmi nehovorí

  New York v predchádzajúcich dňoch ovládol týždeň módy. Trendy sa stali predovšetkým veľké mená, napríklad Carolina Herrera, Thom Browne alebo Tommy Hilfiger. Ich prehliadky sa ako vždy dostali na titulky magazínov, útokom vzali aj sociálne siete. Avšak spomínané prehliadky sú len hŕstkou toho, čo nám NYFW môže ponúknuť. Spoznajte módne domy, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť.

  Topánky ako investícia: ktoré modely Saint Laurent stoja za to?

  Estetika francúzskeho domu Saint Laurent je synonymom zvodnej, sebavedomej a štýlovej ženy. Jeho topánky preto nie sú výnimkou. Mnohé z nich rozhodne už na prvý pohľad stoja za hriech. Pozrieme sa však na to, či naozaj stoja aj za vaše peniaze.