Internet pokračuje vo svojej obsesi s netypicky maskulínnymi mužmi. Užívatelia sociálnych sietí sa však tentoraz namiesto takzvaného rodent man zamilovali do „noodle boys“. Ide väčšinou o hercov, charakteristických svojou vytiahnutou postavou, dlhšími vlasmi a ostrou čeľusťou. Najviac je na nich však príťažlivá istá otvorenosť a predovšetkým citlivosť.
Minulý rok opäť zmenil pohľad na to, čo všetko môže v súčasnom svete znamenať pojem maskulinita. Užívatelia sociálnych sietí totiž prepadli takzvaným rodent men. Ide o hercov, ako je Josh O’Connor (Challengers) alebo Jeremy Allen White (Bear), ktorí svojim vzhľadom mierne pripomínajú hlodavcov. Napriek tomu, alebo práve vďaka tomu, je na ich vzhľade však niečo hlboko príťažlivé.
Zdroj: Chanel
Internet si však teraz, ako to už býva zvykom, našiel novú obsesiu. Novinári The New York Times jej koncom roka dali nové meno, a to „noodle boys“. Jedná sa o mužov, ktorí neoplývajú stereotypnou maskulinitou. Široký hrudník a vypracované svaly tak nahradili dlhé a chudé končatiny. Pre tento typ mužov sú typické aj dlhšie, často kučeravé vlasy, veľké oči a ostrá čeľusť.
Zobraziť príspevok na Instagrame
Medzi slávne príklady „noodle boys“ by sa bezpochyby zaradili herci ako Timothée Chalamet (Dune), Dominic Sessa (The Holdovers), Finn Wolfhard (Stranger Things) alebo Mark Eydelshteyn (Anora). Typické pre nich potom nie sú iba vyššie popísané fyzické vlastnosti, ale aj akási spoločná „vnútorná sila“. Nejde iba o ich vzhľad, ale dojem otvorenosti a istej zraniteľnosti.
Noodle boys nie sú nič nové. Ide o opakujúci sa fenomén
Novinár Jacob Gallagher vo svojom článku pre The New York Times opisuje, že túžba po podobne „atypických“ mužoch pramení z opozície voči konzervatívnej, pravicovejšej a niekedy až toxickej maskulinite. Podobná reakcia sa objavila už skôr, napríklad v 80. rokoch 20. storočia. Zároveň však treba poznamenať, že to neznamená úplný koniec stereotypne príťažlivých mužov.
Otázkou zostáva, prečo je potrebné zdôrazňovať príťažlivosť atypicky maskulínnych mužov a vymýšľať pre nich špeciálne, často mätúce prezývky. Nie je to jednoducho fenomén modernej spoločnosti, ktorá „umožňuje“ viacero chápaní mužských rolí? Ich prehnaná definícia a odlišovanie od ostatných spôsobuje len väčšie rozdelenie spoločnosti, ohľadom už aj tak politizovanej témy.
Zdroje: The New York Times, Afterschool Substack, The International News Instagram, YouTube