Neuplynie týždeň, aby TikTok neprišiel s ďalším make-up trendom. Na tie najžhavejšie vytvárajú používatelia virtuálne filtre a ďalší tvorcovia na ich základe prerábajú svoje doterajšie líčenie. V súčasnosti je už nejaký čas v móde zladenie odtieňa očných liniek s farbou dúhovky. Naozaj ale jednoduchý efekt rozkľúčuje vašu must have očnú linku?
Záplava videí, v ktorých sa tvorcovia snažia spárovať farbu dúhovky s odtieňom očnej linky, ovládla sociálnu sieť TikTok. Ale ako každý iný trend rozlišovania farieb, aj ten najnovší má svoje slabiny. Hoci jeho základy sú položené na farebnej typológii, ktorá je vo všeobecnosti funkčnou pomôckou, ani v tomto prípade nie je celý proces čiernobiely.
Farebná typológia väčšinou funguje. Filter líčenia však nie je prelomová záležitosť
Jednoduchý efekt spočíva v otočení tváre na dennom svetle tak, aby bola jasne viditeľná farba dúhovky. Používateľ si potom z obsiahlej ponuky vyberie odtieň, ktorý sa mu najviac podobá, a funkcia mu potom na základe zhody zobrazí najvhodnejšie odtiene očných liniek. Celý princíp funguje na základe farebnej typológie, t. j. výberu farby, ktorá sa nachádza na opačnej strane spektra.
Zobraziť príspevok na Instagrame
Farebné spektrum funguje na základe kontrastu. To znamená, že farba vašej dúhovky najviac vynikne v „opačnom“ odtieni. Je to pomerne jednoduchý princíp, pretože kontrastné farby sa navzájom najlepšie zvýrazňujú. Všeobecne sa teda dá povedať, že pri využití tohto princípu je párovanie farby oka s očným make-upom funkčné. Je tomu ale skutočne tak?
Ani farebné spektrum nie je nepriestrelné. Problém nastáva pri zladení celého vzhľadu
Podľa filtra, trendujúceho na TikToku, modrým očiam najviac pristane líčenie v oranžových tónoch a zeleným očiam zase fialové a hnedočervené odtiene. Hnedým očiam pristane akýkoľvek odtieň, ale najlepšie im pristane svetlofialová alebo zlatá. Nie vždy však párovanie korešponduje s farebným typom. Na niekoho sú totiž tmavšie farby príliš tvrdé, na inom potom svetlé odtiene pôsobia choro.
Zdroj: Lancôme, Chanel
Problém nastáva pri sektárskom vyznávaní tejto teórie. Napríklad ľudia s heterochrómiou (každé oko inej farby) s týmto filtrom nepochodia. Inokedy sa líčenie očí dostáva do konfliktu s farbou rúžu. Všeobecne sa aj teplejšie tóny považujú za príjemnejšie na pohľad, zatiaľ čo studené tóny sú viac dramatické. Matná linka oko zjemní, trblietavá zase zvýrazní aj očné okolie. Ako je vidieť, do hry vstupuje mnoho faktorov.
@gracemchoi Nájdi svoju dokonalú farbu očnej linky ️ IB: @Mallory Osses a všetky jej úžasné videá s očnými tieňmi! #Kosaseyeliner #eyelinerfilter #eyeliner #colortheory #sephora #browneyes #eyelinerhack #eyelinertutorial #coloranalysis ♬ originálny zvuk – gracemchoi
Záverom je preto dôraz na vhodnosť situácie, ostatne ako pri každom „nepriestrelnom trende“. Môže sa hodiť ako inšpirácia, pokiaľ si nie ste istí pri výbere vhodného make-upu, ale určite nejde o nespochybniteľnú stratégiu. Využiť ju však môžete pri experimentovaní s menej tradičnými odtieňmi farebnej palety, ak ste inak neochvejnou zástankyňou čiernej očnej linky.
Zdroje: Instagram, Lancôme, Chanel, TikTok