Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Hoci už väčšinu z vás environmentálne výrazy nudia, slovo udržateľnosť je teraz na mieste viac ako kedykoľvek predtým. Upcycled móda so sebou navyše okrem pozitívneho ekologického významu prináša aj nevídané, originálne a atypické kúsky. Výber je skutočne pestrý, takže každý módny nadšenec by mal vlastniť aspoň jeden podobný kúsok. Podporíte tak veľmi šikovných dizajnérov a odľahčíte záťaž planéty.

  Pre tých, ktorí sa doteraz s termínom upcycled nestretli, ide o oblečenie, topánky aj doplnky vytvorené z už existujúcich odevných objektov. Rôznymi procesmi sa pretvárajú na „staronové“ umelecké diela a dodávajú tak zabudnutému oblečeniu nový výraz. Na rozdiel od bežnej recyklácie sa textília nemusí rozložiť na pôvodné suroviny, preto u upcycled kúskov nevznikajú nové a planétu zaťažujúce dopady. A nebojte sa, nebudeme vám predvádzať kvetinkové šaty, ani pletený vak na chrbát. Aj v tejto oblasti totiž nájdete nespočet relevantných návrhárov.

  Kontroverzná kožušina vďaka upcycled značkám dostáva nový rozmer. Nereja transformuje staré kožušiny

  Hneď na úvod sa dostávame k veľmi kontroverznej téme, ktorou sú pravé kožušiny. Od praveku zahrievajú ľudstvo a od staroveku sú symbolom luxusu. V modernej histórii sa však stali terčom tvrdej kritiky. My samozrejme trh s novými kožušinami nepodporujeme, našťastie sa ale môžeme obrátiť aj inam.

  Značka Nereja sa totiž zameriava na prešívanie a pretváranie starých kožušinových výrobkov na nové. Čo je veľmi adekvátne riešenie pre všetkých, ktorí sa v pravej kožušine vyžívajú do dnešných dní. Zákazky na prianie si môžete objednať cez Instagram alebo komunikačnú sieť Telegram.

  Pásky všade, kam sa pozriete. Luxusný tovar, ktorý rozpráva príbehy prostredníctvom portrétov času

  Značka Hodakova ponúka RTW, doplnky a obuv z transformovaných starých kúskov. Často siaha aj po obľúbených vintage kúskoch popredných svetových módnych domov. Naraziť môžete na prepracovanou Fendi Baguette aj Dior Saddle. Najväčším umením tejto švédskej značky je však jej „podpis“.

  V prípade upcycled kúskov je pritom hľadanie vlastného originálneho štýlu veľmi ťažké. Predstavte si, že pracujete s prešívaním a úpravami oblečenia z druhej ruky a zároveň hľadáte spôsob, ako vyjadriť podstatu svojej značky. Značka Hodakova však dokázala túto úlohu úspešne zvládnuť a na svojich stránkach ponúka esteticky dokonalé produkty.

  Zdroj: Hodakova

  Benjamin Benmoyal sa necháva uniesť svojimi marockými koreňmi. Využíva látky zo starých tovární a mŕtvych skladov haute couture

  Návrhár Benjamin Benmoyal pracoval pre značky Hermés aj Alexander McQueen, avšak v roku 2020 sa rozhodol ísť vlastnou cestou. Vytvoril preto vlastnú značku, ktorá všetky kúsky vyrába z už použitých textílií. Zameriava sa na tradičné odevy a tkanie farebných látok. Textilné továrne a sklady, z ktorých materiály odoberá, boli navyše uzavreté už pred rokom 2000.

  Týmto spôsobom absolútne odľahčuje dopad svojej práce na životné prostredie a prípadnú likvidáciu nepoužitých produktov. Na svoje si tu prídu primárne milovníci alternatívnych štýlov, Benajmin totiž svoju lásku k jednoduchosti a saharským kultúram prelína do každej kolekcie. Nestretnete sa tu tak s aktuálnymi rýchlymi trendmi ani s experimentátorskými prvkami.

  Zdroj: Benjamin Benmoyal

  Spojenie mužnosti a ženskosti, vintage aj moderny. Ancuta Sarca vdychuje nový život štýlovému footwearu

  Rumunská značka Ancuta Sarca debutovala v roku 2019 na londýnskom týždni módy a okamžite oslnila sociálne siete a stala sa virálnou. Jednoducho povedané, značka pretvára staré tenisky na nové ikonické heels, a to na rôzne spôsoby. Občas sa pohrá s otvorenou špičkou, inokedy zase s ultra vysokým podpätkom alebo platformou. Topánky skvele dopĺňajú streetové looky a v kombinácii s dlhými nohavicami vyzerajú veľmi sofistikovane. Pokiaľ totiž odhalíte iba špičku topánky, budú vyzerať majstrovsky.

  Zdroj: Ancuta Sarca (Zalando)

  Pre upcycled denim nemusíte do zahraničia. Lokálny brand KOLDHART predstavuje kolekciu streetwearových nevyhnutností

  Česká značka KOLDHART sa zameriava na denimové oblečenie aj doplnky, pričom sa riadi aktuálnymi trendmi aj vplyvom obľúbeného Y2K. V ponuke českého dizajnéra nájdete upcycled džínsy, bundy, šiltovky či iné doplnky. Výnimkou nie sú ani custom mikiny streetwearového velikána Supreme.

  Samozrejme, so značkou si môžete dohodnúť aj osobné stretnutie a vytvoriť si kompletný look alebo jednotlivé kúsky presne podľa vašich predstáv. Naším top favoritom sú však New Era šiltovky s premyslenými a ručne vytvorenými detailmi. Zero waste je teda u tejto značky na prvom mieste

  Zdroj: KOLDHART

  Zdroje: Instagram

  Štýlovo a udržateľne. Zaraďte do svojho šatníka znovuzrodené upcycled kúsky

  Pripravte sa na nezabudnuteľnú dovolenku. Zložte hlavu v luxusnom tree house

  Jedným z najneobvyklejších spôsobov, ako si vychutnať vytúženú dovolenku, sú luxusné hotely ukotvené v korunách stromov. Takzvané tree house vám totiž umožnia plne splynúť s okolitou prírodou. Vychutnať si tak naplno môžete nielen pohodlie a odpočinok, ale aj nenahraditeľný pokoj.

  Dokonalé telo, zmyselný výraz a nezameniteľná aura. Zoznámte sa s múzami známych dizajnérov

  Predstavte si svet módy ako scénu, kde sa stretáva umenie, elegancia a individualita. Za každým módnym géniom stojí tajomná sila, ktorá im prepožičiava víziu a kreativitu, s názvom múza. Dokonalé telo a zmyselný výraz sú potom len začiatkom. Za nezameniteľnou módnou kreáciou totiž stojí oslnivá aura inšpirácie.

  Nákupný zoznam na apríl: Pôsobivý účes získate vďaka Djerf Avenue. O šťavnaté pery sa postará rúž YSL Beauty

  Značky a známe osobnosti zo sveta módy a krásy nezaháľali ani tentoraz. Náš nákupný zoznam na nový mesiac sa tak opäť plní. Predné priečky nášho wishlistu zaplnili nová vlasová rada podnikateľky Matildy Djerf alebo spodná bielizeň speváčky Rihanny. Jej nákupom si tak môžeme skrátiť čakanie na jej zatiaľ bájny nový album.

  Veľa zábavy za málo peňazí. Parádne pánske tenisky nemusia stáť desaťtisíce korún

  Slnečné jarné dni si žiadajú nové pánske tenisky. To však neznamená, že nevyhnutne zaťažia váš rozpočet. Existujú totiž trendy sneakers, disponujúce rovnakým efektom, ako keď obujete dizajnérske topánky za desaťtisíce korún. Do mestskej módy novo spadajú tenisky Salomon a zotrvávajú v nej modely Adidas Samba alebo Campus. Nad vecou zostanete aj so značkou Axel Arigato.