Dnešná doba marketingu praje. Vo väčšine prípadoch je to dobre, po sociálnych sieťach sa odporúčania na produkty uľahčujúce život šíria ako lavína. Je to však správne aj v prípade takej individuálnej veci, akou sú vitamíny? Reklamy v nás často vyvolávajú pocit, že len hŕstka doplnkov nám zlepší život. Pravda je však niekde uprostred.
Vitamíny sú obchod, ako aj životne dôležitá látka. Napríklad Štátny zdravotný ústav zaplatil od roku 1999 za štúdie o ich účinkoch viac ako 2,4 miliardy dolárov. Napriek tomu nie sú k dispozícii žiadne jednoznačné výsledky. Aj napriek tomu niektoré značky založili svoj biznis na odporúčaní konkrétnych vitamínov. A robia to bez jasnejšieho prísľubu toho, v čom majú tabletky zákazníkom „zázračne“ pomôcť.
Unáhlený nákup nikdy nie je dobrý. Najmä ak ide o zdravie
Trend vitamínov na mieru sa zo zahraničia dostal aj k nám. Na webovej stránke vyplníte krátky dotazník o svojom životnom štýle a značka vám vyrobí vrecúška s vaším menom, pekným dizajnom a niekoľkými tabletkami vo vnútri. V prvom rade však treba povedať, že hoci tento nákup môže vyzerať lákavo, väčšinou je tak trochu zbytočný. Koniec koncov, váš výber doplnkov výživy by sa mal začať niekde inde ako na internete.
Zdroj: Persona Nutrition, Cuure
Priemerne zdravý človek má v tele všetky vitamíny potrebné na správne fungovanie. To je pre vitamínovú mafiu kruté, ale je to pravda. Vitamíny sa navyše delia na viažuce vodu a viažuce tuky. Prvá skupina sa v prípade predávkovania jednoducho vylúči z tela, napríklad vitamín C. Vysoká dávka vitamínov z druhej skupiny však môže ohroziť pečeň.
Táto rovnica znamená, že hoci sa môže zdať, že suplementácia je neškodná, nemusí to tak byť. Okrem toho nemôžete nijakým spôsobom „zvýšiť“ maximálne množstvo vitamínov v krvi. Všetky potrebné vitamíny už máte v tele a ich hlavným zdrojom je vyvážená strava. Ak tá nefunguje, žiadne tablety vám z dlhodobého hľadiska nepomôžu. A ak ich získavate, nepotrebujete tablety.
Vitamínová lobby vás môže vystrašiť. Ale pravdepodobne vám chýba len malá dávka vitamínu D
V skutočnosti to znamená, že pri zdravej a ideálnej strave s dostatkom všetkých zložiek nepotrebujete žiadne fľaštičky so sľubnými nálepkami. Existujú však niektoré vitamíny, ktorých majú ľudia v niektorých častiach sveta nedostatok. Príkladom je vitamín D, ktorý sa zvyčajne získava najmä zo slnečného žiarenia. Jeho nedostatkom trpia aj Česi, a preto je jedným z vitamínov, ktoré musíme telu dodať.
Zdroj: Brain Market, Natios
Ďalším takýmto typickým doplnkom je rybí olej. V strednej Európe ľudia zvyčajne nejedia veľa rýb, hoci sú súčasťou vyváženej a zdravej stravy. Kapsuly s rybím olejom sú preto ďalšou tabletkou, ktorú môžete užívať pravidelne ráno. Pri ich výbere si však, podobne ako pri vitamíne D, vždy nezabudnite prečítať zloženie a odporúčanú maximálnu dennú dávku.
Ďalšie pomocné látky si vyberajte podľa svojich špecifických potrieb. Nie sú však nevyhnutnosťou
Do skupiny vitamínov, ktoré nie sú striktne potrebné a nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, ale môžu pomôcť, patria probiotiká. Ak sa liečite antibiotikami, ktoré majú tendenciu oslabovať črevný mikrobióm, probiotiká by mali byť nevyhnutnosťou. Niektorí ľudia ich však užívajú aj ako preventívne opatrenie na lepšie trávenie. Do tejto skupiny patrí aj horčík a melatonín, najčastejšie na riešenie problémov so spánkom.
Zdroj: Wild & Coco, Happy Mammoth
Samozrejme, vyššie opísané pravidlá platia pre všeobecne zdravých ľudí. Tehotné ženy, starší ľudia alebo osoby s chronickými ochoreniami budú mať iné potreby. Ich telo bude pravdepodobne potrebovať nejakú tú „pomoc zvonka“. Skôr než sa však podpíšete pod desať kapsúl denne, nechajte si od lekára urobiť krvný obraz. Možno budete prekvapení, že okrem vitamínu D vám v tele vôbec nič nechýba.
Zdroje: BBC, Very Well Health, Web MD, Penn Medicine