Filmové kostýmy si často vyžadujú rovnakú pozornosť ako najprestížnejšie šaty haute couture. Závisia od každého detailu, ktorý tvorí postavu a príbeh. Aj preto sa nadchádzajúca výstava Múzea módy a textilu v Londýne zameria na kostýmový dizajn. Odhrnie oponu nad filmami ako Izba s vyhliadkou a Piráti z Karibiku.
Filmové kostýmy sú tiež dôležitou súčasťou sveta módy. Mnohokrát stoja pri zrode populárnych trendov alebo dokonca celej éry obliekania. Nielenže pomáhajú formovať postavu a rozprávaný príbeh, ale slúžia aj ako odraz doby. Osobitnou kategóriou sú historické kostýmy, ktoré si vyžadujú ešte dôkladnejšiu prácu. Musia diváka presvedčiť o svojej „reálnosti“.
Zobraziť príspevok na Instagrame
Záleží teda na každom záhybe, drobnom detaile či jemnom zafarbení. Takéto kostýmové umenie sa preto môže postaviť na roveň najvyberanejších šiat haute couture. Londýnske Múzeum módy a textilu sa rozhodlo vzdať mu hold. Od 26. septembra do jari 2026 ponúkne výstavu s názvom Costume Couture. Zameria sa na prácu britského ateliéru Cosprop.

Zdroj: Profimedia
Spoločnosť pôsobí vo filmovom priemysle od roku 1965. Založil ju kostýmový výtvarník John Bright, ktorý bol následne za svoju prácu nominovaný na šesť Oscarov. Raz si dokonca odniesol sošku, a to v roku 1987 za prácu na dobovom filme Izba s vyhliadkou, v ktorom si zahrala mladá Helena Bonham Carter. Návrhár však navrhol kostýmy aj pre mnohé ďalšie kultové filmy.
Kostýmy pomáhajú rozprávať príbeh. Posúvajú film na ďalšiu úroveň
Pripravovaná výstava preto poodhalí oponu nad viacerými slávnymi filmami, pre ktoré bolo potrebné navrhnúť dobové kostýmy. Návštevníci uvidia často romantické kúsky z filmov ako Pýcha a predsudok, Piráti z Karibiku, Pani Harrisová ide do Paríža a Spomienky na Afriku. Nebudú však chýbať ani práce pre súčasnejšie populárne seriály ako Downtown Abbey a Peaky Blinders.
@hollywoodnostalgi Z Afriky, 1985. #merylstreep #robertredford #outofafrica ♬ originálny zvuk – hollywoodnostalgia
Návštevníci špeciálnej výstavy budú môcť oceniť prepracovanosť jednotlivých kostýmov. Nestačí ich len vyrobiť, treba ich upraviť tak, aby vyzerali ako skutočné oblečenie. Často preto musia prejsť procesom starnutia alebo špeciálneho farbenia, aby filmových divákov okamžite nevrátili do súčasnosti. Slúžia však aj ako dôležitý symbol, ktorý umožňuje hlbšie pochopiť dej.
Zdroje: WWD, Instagram, TikTok