Spojené štáty oznámili možné zablokovanie sociálnej siete TikTok pre obavy z čínskej špionáže. Varovanie sa naplnilo a tvorcovia začali v posledných hodinách vo veľkom odhaľovať lži, ktoré sa skrývajú za ich obsahom. Mnohí používatelia boli navyše pripravení vyplniť svoj novozískaný čas užitočnejšími aktivitami. Budú toho ale schopní aj teraz?
O zákaze TikToku počuli snáď všetci používatelia slávnej aplikácie. Pre väčšinu sveta sa v používaní nič nezmenilo, všetkým Američanom sa však počas chvíľky aplikácia vypla a nešla znova stiahnuť. K úspešnému prihláseniu nepomohlo ani VPN. Zvyšku sveta sa preto zobrazoval obsah ako doteraz, iba s absenciou amerických tvorcov. Ten ale predtým tvoril väčšinu videí na hlavnej stránke.
„Koniec“ TikToku nebola rana z čistého neba. Všetci ale do poslednej chvíle dúfali
Za zablokovaním TikToku stojí niekoľko súvisiacich udalostí. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa, obavy z čínskej špionáže a možný marketingový ťah. Všetky však nakoniec vyústili do skutočného odstránenia aplikácie z amerického trhu. Na podnet predpokladaného konca tak tamojší tvorcovia hromadne natáčali videá, v ktorých sa priznávali ku klamstvám o svojej virálnej tvorbe. Nerobili to pre nič iné ako pre slávu.
Zobraziť príspevok na Instagrame
A nešlo o ojedinelé prípady. Tvorkyňa, ktorá svoju popularitu založila na vytváraní kociek ľadu rôznych príchutí a tvarov, prezradila, že v čase, keď prišiel zákaz, nepoužila žiadny z výrobkov. Workout creators s úsmevom odhalili lož za svojimi cvičeniami, ktoré, samozrejme, sami nevykonávali. Dvojica tvrdila, že sa rozišli, aby sa okolo nich rojili špekulácie, ale v skutočnosti sa tak nestalo.
Videá v tomto duchu zaplavili TikTok a vyvolali búrku reakcií. Tvorcovia mali pocit apokalypsy, a tak nechali svojich fanúšikov nahliadnuť pod pokrievku „TikTok verzus realita“. Zákaz, nanešťastie pre nich, nakoniec trval len necelý deň. Všetci sa teda v tichosti vrátili k natáčaniu, akoby sa nič nestalo. Hoci dnes už nikto neverí, že sociálne siete odrážajú realitu, používatelia aplikácie sa aj tak cítili právom podvedení.
Zákaz priniesol aj záblesk nádeje. Ľudia začali prehodnocovať, ako trávia svoj voľný čas
TikTok osadenstvo sa tiež rozdelilo na dve polovice. Jedna okamžite sťahovala náhradnú aplikáciu RedNote, druhá si ale uvedomila, že ju revolúcia konečne donúti tráviť čas zmysluplnejšie. Užívatelia začali natáčať videá, kde kvitovali túto zmenu a predsavzali si novo získané chvíle venovať koníčkom, ktoré dlho odkladali. Ich život tak malo naplniť háčkovanie, čítanie kníh alebo pobyt vonku.
Hoci Českej republiky sa zákaz netýkal, hlavná stránka aplikácie mala byť zbavená amerických tvorcov. Američania najčastejšie prichádzajú s často absurdnými novinkami, kozmetickými či inými must-have a všeobecne určujú, čo je „in“. Mnohým používateľom mimo Spojených štátov sa preto uľavilo, akoby z nich spadol neustály tlak držať krok s najnovšími trendmi.
@user22244411117Ani časovač aplikácie ma nedokáže zastaviťpôvodný zvuk – ƶ
Pre mnohých ľudí bola táto zmena detoxom. Boli si vedomí, že TikTok im zaberá veľa voľného času, boli zvyknutí pozerať ho pred zaspaním a hneď po prebudení, ale nemali vôľu niečo zmeniť. Nanešťastie, pre týchto používateľov sa sny o zmysluplných aktivitách rozplynuli po necelom dni. Ťažko povedať, či teraz nájdu silu dodržať svoje mimoriadne krátke predsavzatia.
Ak sa v tomto zmýšľaní spoznávate, možno je čas stanoviť si prísnejšie pravidlá týkajúce sa trávenia času na sociálnych sieťach. TikTok je skvelým zdrojom inšpirácie a motivácie, ale všetkého veľa škodí. Ak ste teda patrili k tým, ktorí sa nevedeli dočkať skutočného zákazu, skúste prehodnotiť, či by nebolo lepšie správať sa skutočne podľa scenára, ktorý Spojené štáty pôvodne predpovedali.
Zdroje: TikTok, Instagram