Rodina slávneho fotografa Oliviera Toscaniho v pondelok oznámila jeho úmrtie. Vo svete módy prerazil vďaka svojej pútavej, ale kontroverznej tvorbe. Jeho meno sa spája najmä s 80. a 90. rokmi minulého storočia a talianskou značkou Benetton, ktorú v tom čase pomohol presláviť. Kvôli svojim odvážnym fotkám s ňou mal však dlhodobo rozporuplný vzťah.
Rodina známeho fotografa Oliviera Toscaniho oznámila jeho úmrtie v pondelok vo veku 82 rokov po tom, ako bol v piatok prevezený do nemocnice. Je to zároveň veľká rana pre svet módy, ktorého pravidlá zmenil. Umelec pred dvoma rokmi verejnosti prezradil, že trpí amyloidózou. Ide o vzácnu a nevyliečiteľnú chorobu, vedúcu k tvorbe takzvaných amyloidných proteínov, napádajúcich životne dôležité orgány.
Slávny fotograf svojou prácou prevrátil pravidlá, ktoré kedysi platili pri tvorbe módnej reklamy. Toscani vo svojej kariére nasledoval svojho otca, ktorý bol tiež fotografom. Po štúdiu v Zürichu začal pracovať pre viaceré medzinárodné módne časopisy, ako sú Elle, Vogue, Harper’s Bazaar a Esquire. Postupne začal pracovať pre luxusné značky ako Missoni, Valentino, Chanel a Fiorucci.
Oliviero Toscani zomrel vo veku 82 rokov https://t.co/43Bvl8psNK
– WWD (@wwd) 13. januára 2025
Slávny fotograf je však najčastejšie spájaný so značkou Colors of Benetton, najmä v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Pre túto spoločnosť začal fotiť neobvyklé módne kampane. Väčšinou nešlo o obyčajné zachytenie luxusných výrobkov, ale skôr o akúsi úprimnú sociálnu revolúciu až kritiku. Toscani v reklamách vyjadroval svoje názory na AIDS, rasizmus, homofóbiu a trest smrti.
Aj značka Benetton mala svoje hranice. Toscani musel po sérii kontroverzií odísť
Príkladom kontroverzných, ale nezabudnuteľných a originálnych fotografií Oliviera Toscaniho sú fotografie zobrazujúce bozk medzi mníškou a kňazom alebo zobrazujúce skutočného pacienta umierajúceho na AIDS. „Používam oblečenie, aby som upozornil na sociálne problémy,“ povedal Toscani vtedy agentúre Reuters. V roku 2000 však musel ukončiť spoluprácu s luxusnou talianskou značkou Benetton.
Značka vtedy čelila kritike za jeho fotografie kritizujúce trest smrti v Spojených štátoch. Fotograf začal pre Benetton opäť pracovať v roku 2017, keď sa do jeho vedenia vrátil Luciano Benetton. O tri roky neskôr však odišiel nadobro. Zástupcom Benetton sa nepáčili jeho komentáre o páde mosta v Janove, do ktorého bola zapojená aj jedna z firiem rodiny Benetton.
Zdroje: WWD, Reuters, US News, X, YouTube