Více

  Sledujte nás na Instagrame

  Sociálne siete ovládol ďalší wellness trend. Tentokrát sa jedná o tip na odohnanie nespavosti, ktorý spopularizovali predovšetkým používatelia TikToku. Takzvaný Sleepy Girl Mocktail má totiž pomáhať so zaspávaním. Má pritom iba tri ingrediencie, a to kyslú čerešňovú šťavu, horčík a šumivý nápoj. Ale aký zázračný je tento nápoj v skutočnosti?

  Wellness trendy vznikajú na sociálnych sieťach predovšetkým preto, že sa jedná o pomerne jednoduché recepty. Len málo námahy tak sľubuje veľké výhody. Inak tomu ani nie je pri najnovšom obľúbenom „hacku“ z TikToku. Drink, známy ako Sleepy Girl Mocktail, vytvorila prvýkrát advokátka za holistické zdravie Calee Shea, a to už v roku 2021. O pár rokov neskôr ho ale spopularizovala TikTokerka Gracie Norton.

  Obe si potom nemôžu vynachváliť výhody, ktoré nealkoholický drink prináša. Patrí medzi ne predovšetkým zlepšenie spánku a trávenia. Aj preto má v súčasnosti #sleepygirlmocktail 4,2 milióna zhliadnutí. Zázračný nápoj má pritom iba tri ingrediencie. Vyrobiť si ho môžete z rozpustného horčíka, kyslej (v angličtine tart) čerešňovej šťavy a šumivého nápoja s názvom OLIPOP, s príchuťou Lemon Lime.

  Poslednú spomínanú ingredienciu však môžete podľa inštrukcií wellness blogeriek nahradiť aj iným šumivým nápojom. Každý prvok potom sľubuje iné výhody. Napríklad kyslé čerešne majú podľa TikTokeriek obsahovať vysoké množstvo melatonínu, teda spánkového hormónu. Jeho úlohou je v našom tele vyvolávať pocit únavy. Prirodzene nás tak dovedie bližšie k kvalitnému spánku.

  Okrem toho majú kyslé čerešne obsahovať protizápalové látky, ktoré znižujú množstvo stresových hormónov. Horčík potom taktiež ovplyvňuje náš nervový systém a to tým, že pred spaním vyvoláva pocit kľudu. Okrem toho má ďalšie výhody, ktoré so spánkom priamo nesúvisia. Spomínaný šumivý nápoj Olipop má zase obsahovať látky, ktoré sú dobré predovšetkým pre naše zažívanie.

  Zradnosť mocktailu môže spočívať v nechcenom cukre, kofeíne a bublinkách

  Pre namiešanie „zázračného“ drinku stačí zmiešať pol hrnčeka kyslej čerešňovej šťavy, jednu dávku rozpustného horčíka a šumivý nápoj podľa chuti. Mocktail by ste potom mali vypiť 30 minút až hodinu pred spaním, aby začali spomínané látky pôsobiť. Užívatelia TikToku na drink v súčasnosti nedajú dopustiť. Je však skutočne taký účinný? Odborníci zostávajú voči jeho efektom skôr skeptickí.

  O prospešnosti kyslých čerešní alebo horčíka nepochybujú, ide skôr o drink ako taký. Súčasťou čerešňovej šťavy môže byť totiž často aj cukor, ktorý nás naopak pred spánkom nabudí. Napríklad tým, že zvýši hladinu kortizolu, teda stresového hormónu. Okrem toho neexistuje dostatok výskumov ohľadom optimálnej dávky kyslých čerešní na zaručenie akýchkoľvek ich výhod.

  Ďalší problém spočíva v šumivom nápoji. Aj keď neobsahuje cukor, môže sa v ňom často nachádzať kofeín, ktorý taktiež spánku príliš nepomáha. Bublinky zase môžu nadýmať, čo nie je pred spaním práve požadujúci efekt. Horčík potom začína pôsobiť až po niekoľkých dňoch používania. Záleží ale aj od typu, ktorý si vyberiete.

  Záverom teda je, že trendy drink možno stojí za vyskúšanie, lepšie výsledky však najskôr dosiahnete starým dobrým harmančekovým čajom, pravidelným spánkom alebo znížením dennej dávky kofeínu.

  Zdroj: Brit + Co, ABC News, Women’s Health Magazine, X, YouTube

  Vylieči nespavosť jeden drink? Na TikToku sa šíria trendy Sleepy Girl Mocktail

  Dámsky sprievodca sukňami. Vyčarujte z obyčajného kúsku módny zážitok

  O sukniach sa v poslednej dobe hovorí skôr v pánskom prevedení, nemôžeme ale zabudnúť ani na tie dámske. Pýtate sa v čom je rozdiel? Samozrejme zastávame názor, že každý môže nosiť, čo chce. Hlavná rozdiel však spočíva v strihoch. Zatiaľ čo u mužov sa stretávame skôr s tradičným "áčkovým" strihom, dámska ponuka širší výber tvarov, materiálov a dĺžok.

  Odhrňte oponu módneho priemyslu. Objavte dokumenty odhaľujúce jeho skrytú stránku

  Pri objavovaní módneho sveta je potrebné nezabúdať na to, že existujú aj jeho tienisté stránky. Odporúčame preto z času na čas si pozrieť niektorý z vynikajúcich dokumentárnych filmov, ktoré odhaľujú tajomstvá tohto veľmi obľúbeného odvetvia. Môžete sa dozvedieť viac napríklad o dopadoch fast fashion, ale aj farbení oblečenia alebo násilia na zvieratách. Poučiť sa môžete aj o minimalistickom životnom štýle.

  NYFW pod drobnohľadom. Objavte kolekcie dizajnérov, o ktorých sa v Európe veľmi nehovorí

  New York v predchádzajúcich dňoch ovládol týždeň módy. Trendy sa stali predovšetkým veľké mená, napríklad Carolina Herrera, Thom Browne alebo Tommy Hilfiger. Ich prehliadky sa ako vždy dostali na titulky magazínov, útokom vzali aj sociálne siete. Avšak spomínané prehliadky sú len hŕstkou toho, čo nám NYFW môže ponúknuť. Spoznajte módne domy, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť.

  Topánky ako investícia: ktoré modely Saint Laurent stoja za to?

  Estetika francúzskeho domu Saint Laurent je synonymom zvodnej, sebavedomej a štýlovej ženy. Jeho topánky preto nie sú výnimkou. Mnohé z nich rozhodne už na prvý pohľad stoja za hriech. Pozrieme sa však na to, či naozaj stoja aj za vaše peniaze.