Koncept takzvaného clean eating nie je žiadnou novinkou. V posledných mesiacoch ale prenikol aj na sociálnu sieť TikTok a nadobudol nové rozmery. Ide o fenomén, diktujúci, ktoré potraviny sú „čisté“, či naopak „škodlivé“. Práve kvôli absolutistickým tendenciám, šíreniu dezinformácií alebo zjednodušovaniu faktov sa však jedná o nebezpečný trend.
Rôzne rady o zdravej výžive alebo diétach križujú internet už od založenia prvých blogov. Sociálne siete im však otvorili novú platformu, ktorá ich vyniesla do nečakaných výšin. Spolu s nimi však rastú aj riziká, ktoré často prinášajú. Formát krátkych videí, typický najmä pre sociálnu sieť TikTok, ale aj Instagram, totiž neposkytuje dostatočný priestor na vysvetlenie.
Fenomén „clean eating“, čiže „čisté stravovanie“, tak často podporuje dezinformácie, polopravdy alebo špeciálne diéty, ktoré nie sú vhodné pre každého. Správnu výživu skrátka nemožno takto „zjednodušiť“. Pritom výskum aplikácie MyFirnessPal zameranej na výživu zistil, že 87 % používateľov TikToku z miléniovej generácie a generácie Z aspoň čiastočne zakladá svoje stravovanie na radách z útržkov videí.
Zobraziť príspevok na Instagrame
Štúdia tiež poukázala na to, že len dve percentá výživového obsahu na sociálnych sieťach sú v súlade s oficiálnymi zdravotnými usmerneniami. Samozrejme, to neznamená, že podobné rady nemôžu byť užitočné. Problém však nastáva vtedy, keď autori videí sľubujú takmer zázračné vyliečenie akéhokoľvek výživového alebo iného zdravotného problému, a to len prechodom na „clean eating“.
Nevinné videá môžu mať hlboké účinky. Medzi riziká patria poruchy príjmu potravy
Influenceri, ktorí šíria takéto videá, potom zvyčajne broja proti „toxickým“ potravinám, medzi ktoré môže patriť všetko od lepku cez kel až po niektoré oleje zo semien. Používajú tiež emocionálne nabité výrazy vyvolávajúce strach. Pod #cleaneating sa samozrejme skrýva celá škála videí, ktoré sa líšia svojou rizikovosťou. Najnebezpečnejšie sú však tie, ktoré skresľujú komplexný vedecký výskum.
@naturall_stories Začnite jesť čisto!! #ženy #doplnky #zdravie #hovädzie #mäso #tipy #wellness ♬ originálny zvuk – Natural Stories
Aj keď ich autori interpretujú správne, treba ich brať s rezervou, pretože z nich často nemožno vyvodiť definitívne závery. Negatívne účinky rastúceho TikTok fenoménu nemožno brať na ľahkú váhu. Populárne #cleaneating môže viesť nielen k narušeniu dôvery voči oficiálnym zdrojom, ale aj k poruchám príjmu potravy v dôsledku narúšania niektorých diét alebo nadmernej fixácie na jedlo.
Zdroje: The Guardian, Healthline, The South China Morning Post, Instagram, TikTok