Hoci Black Friday vznikol v Spojených štátoch amerických, pozná v súčasnosti koncept podporujúci bezhraničné nakupovanie celý svet. Nový dokument Buy Now! The Shopping Conspiracy sa snaží poukázať na nebezpečenstvo toho, čo podobný prístup, podporujúci neustálu spotrebu, spôsobuje a ako šikovne ho veľké spoločnosti využívajú vo svoj prospech.
V dnešnej dobe neexistuje snáď nikto, kto by ani raz nepočul o negatívnych dopadoch fast fashion alebo prehnaného konzumu. Informácie v podobe štatistík a čísel, popisujúcich nenávratný odpad ničiaci životné prostredie však nie je ľahké spracovať. Ľudský mozog si podobne katastrofické scenáre nevie jednoducho predstaviť. Práve to sa však snaží zmeniť najnovší dokumentárny film spoločnosti Netflix.
Film s názvom Buy Now! The Shopping Conspiracy totiž okrem iného využíva efekty, ukazujúce dopady prehnaného konzumu v lepšie uchopiteľnom kontexte. Každú hodinu sa na svete napríklad vyrobí 2,5 milióna topánok. Autori dokumentu preto presne také množstvo umiestnili do ulíc New Yorku. „Zrazu si uvedomíte, aký obrovský je to problém,“ vysvetlil režisér Nic Stacey.
Film, ktorý sa na streamovaciu platformu Netflix dostal 20. novembra, sa snaží opísať aj spôsoby, akými sa obrovské korporácie podieľajú na znečisťovaní planéty. Používajú šikovné marketingové techniky, aby zákazníkov nalákali na nekonečné míňanie. Dokumentárny film tak prišiel na scénu práve včas. Pomôže divákom dosadiť si do kontextu spotrebu definujúcu Black Friday.
Dokument je úspešný. Stal sa šiestym najsledovanejším filmom v angličtine na Netflixe
„Myslím si, že ľudia si veľmi dobre uvedomujú svoj vlastný konzum. Ale často sa nezamýšľajú nad tým, ako táto spotreba vyzerá, keď ju aplikujete na všetkých v Európe alebo v Spojených štátoch,“ popísal režisér nového dokumentu. Týždeň po uvedení sa jeho film stal šiestym najsledovanejším filmom v angličtine na Netflixe na celom svete. Dosiahol 7,1 milióna zhliadnutí.
Rýchla móda je existenčnou hrozbou pre francúzsky textilný priemysel, tvrdí mimovládna organizácia https://t.co/sBayAmDA0c #news
– Style News (@15MinuteNewsSty) 29. novembra 2024
Nebezpečenstvo rýchlej módy nedávno z iného uhla pohľadu popísala francúzska mimovládna organizácia Les Amis de la Terre. Lacné módne reťazce označila za nebezpečenstvo pre francúzsky textilný priemysel. Podľa nej predstavujú nekalú konkurenciu, ktorá vedie k strate veľmi potrebných pracovných miest. Od roku 1990, keď do krajiny prišli veľké módne spoločnosti, zaniklo 300 000 pracovných miest.
Zdroje: Radio Times, The Fashion Network, X, YouTube