Youtuberku a influencerku Emmu Chamberlain pozná každý z generácie Z. Niet divu, že na vrchole svojej kariéry oslovila prácou, s ktorou sa mohol stotožniť takmer každý. V posledných rokoch sa aj vďaka tomu z trochu nešikovnej tínedžerky stala hviezda módnych kampaní a Met Gala. Napriek tomu teraz čelí rastúcej kritike zo strany svojich dlhoročných fanúšikov.
Úspech youtuberky Emmy Chamberlain treba chápať v kontexte doby, v ktorej sa dostala na vrchol. Vtedy začala vytvárať prekvapivo realistické videá, s ktorými sa v ére toxických „dokonalých“ influencerov mohol ľahko stotožniť takmer každý. Či už išlo o nadmernú konzumáciu kávy, rozstrapatené dredy, nenávisť voči škole alebo necenzurované grganie, Emma jednoducho dokázala byť sama sebou.
Ľahko si získala publikum, ktoré bolo dovtedy zvyknuté na príliš upravených a do dokonalosti upravených vlogerov. Jej imidž sa však začal meniť spolu s jej kariérou. V 17 rokoch sa sama presťahovala do Los Angeles a netrvalo dlho, kým sa začala objavovať na najväčších módnych prehliadkach a v kampaniach luxusných značiek, ako sú Calvin Klein, Lancôme, Louis Vuitton a Cartier.
Zobraziť príspevok na Instagrame
Spolu so zmenou jej životného štýlu začala meniť kontúry aj jej práca. Zrazu pre Emmu nemalo zmysel robiť tie isté vlogy, v ktorých dokázala kúzelne premeniť obyčajné alebo nudné momenty každodenného života na zábavnú šou. Pravdepodobne aj z tohto dôvodu sa Emma zamerala na iné projekty. Založila vlastnú značku kávy Chamberlain Coffee a úspešný podcast na Spotify s názvom Anything Goes.
Fanúšikom Chamberlain vadí odtrhnutosť od reality. Na novú Emmu si však musia chvíľu zvykať
Za posledný rok však internet zaplavili nie príliš pozitívne reakcie Emminých dlhoročných fanúšikov. Väčšina z nich poukazuje na to, ako sa cítia vzdialení od kedysi vplyvnej vlogerky. Vadí im totiž, že vo svojom podcasti filozofuje, a to bez titulu, ktorým by svoje poznámky podložila. Iní kritizujú jej obsah ako bezvýznamný a „prázdny“. Ďalším pripadá Emma odtrhnutá od reality.
Nie je však veľmi logické žiadať od Emmy titul z filozofie alebo psychológie. V anotácii svojho podcastu dáva jasne najavo, že epizódy odrážajú jej neustály tok myšlienok, rovnako ako kedysi úspešné vlogy. Dáva naopak zmysel, že sa od nej jej kedysi oddaní fanúšikovia, často ženy rovnakého veku, cítia odtrhnutí. Ich životy, plné štúdia, splácanie dlhov a práce, skrátka vyzerajú úplne odlišne.
Je však nespravodlivé žiadať od Emmy, aby neustále nastavovala zrkadlo bežnému životu. Pretože to jej sa zásadne zmenilo. Takisto sa zdá hlúpe očakávať od 22-ročnej youtuberky filozofické postrehy alebo psychologické rady. Dlhoročným fanúšikom neostáva nič iné, len prijať Emmu takú, aká je. Jej humor a postoj k životu zostávajú rovnaké. Len je možno o trochu ťažšie ich v nej nájsť.
Zdroje: Russh, The New York Times, Rolling Stone, Instagram, YouTube